250g rýže (jáhly, oves, pohanka, kroupy .... nebo jejich směs)
Nejdříve dáme si naklíčit pšenici, pár dnů to trvá, a minimálně dvakrát denně proplachujeme vodou. Potom jí buď umixujeme čerstvou nebo usušíme a pak umeleme, tím si připravíme kulturu na příště. Místo klíčení pšenice můžeme také použít k naklíčení originální rýži Koji.
Obilovinu určenou k fermentaci (v mém případě bílá rýže) propláchneme a uvaříme podle návodu. Uvařenou rýži necháme zchladnout na takovou teplotu, že v ní udržíme prst (cca do 50°C). Vmícháme do ní rozemletou naklíčenou pšenici a necháme stát na teplém místě při alespoň 40°C (na topení, v troubě, pod peřinou nebo v nastavitelné domácí pekárně).
Celý proces trvá asi 6 hodin. Když je rýže dostatečně sladká proces fermentace ukončíme zahřátím na alespoň 90°C a v celém objemu! Mícháme, připaluje se to.
Z amasaké můžeme připravovat různé dezerty přidáním agaru, kakaa popř. karobu, oříšků, semínek. Můžeme ho také rozmixovat dohladka na krém a natírat s ním pečivo nebo používat jako sladidlo do kaší apod. Jíte-li dezert nalačno, údajně má léčivé účinky na slinivku.
Tak toto zní hodně zajímavě. To budu muset vyzkoušet, díky za tip. Já bych se po dezertech mohla utlouct. Sama se ale v poslední době také snažím omezovat cukr jak jen to jde. Snažím se ho nahrazovat různými přírodními alternativami. Jako nejlepší přírodní sladidlo mi přijde agávový sirup. Já ho mám z https://www.biooo.cz/bio-potraviny/ ale dívala jsem se, že dnes už to mají běžně i v supermarketech.
OdpovědětVymazat