Pečivo

Bezlepkové jidáše

1.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Udělat dobré kynuté bezlepkové pečivo není vůbec sranda, každopádně tyto jidáše jsou z rýžové mouky. Tu shledávám asi jako nejlepší na zpracování, i chuťově jako náhradu za pšeničnou mouku. Nedávno jsem dělala koblížky z kukuřičné mouky a platí to i u této, kynutí droždím není tak uspokojivé jako jsme zvyklí u bílé pšeničné mouky. Chová se to prostě jinak! Je to dáno konzistencí těsta...celkově se s ním hůře pracuje, protože nelepí. Jako zdravější nebo lehčí alternativa jsou tyto jidáše opravdu dobré.
Jidáše se tradičně připravovaly a jedly na Zelený čtvrtek ;) Jejich zakroucený tvar má připomínat lano (had jako S nebo spirála), na kterém se oběsil Jidáš, poté co zradil Ježíše. Kynuté těsto a med také symbolizují jaro a jeho hojnost. Dříve se věřilo, že ten kdo pojí jidáše na Zelený čtvrtek, bude celý rok chráněn proti hadímu uštknutí, včelímu bodnutí a před lidskou zradou.


400ml (rostlinného) mléka
600g rýžové mouky
150g másla nebo ghí
kostka droždí
100g třtinového cukru
vanilkový extrakt
1 vejce
hrst rozinek
plátky mandlí
špetka soli
vejce a med na potření

Rozděláme si kvásek a necháme asi 15 minut kynout. Pak spolu s ostatním v míse vypracujeme v hladké a vláčné těsto. Zasypeme, zakryjeme a pod utěrkou necháme v teple asi hodinu kynout. Potom z těsta tvarujeme válečky, které stočíme a opět necháme chvíli nakynout. Nakonec je potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí, při 180°C pečeme asi 30 minut.

0 komentářů: