Sušení

Prášek ze sušených rakytníkových pokrutin

30.12.18 ApiAstrum 1 Comments

Co to je? A na co to je? Po vylisování bobulí rakytníku mi vždycky zbyde velká miska pokrutin (slupky s jadérky). Jelikož je v tom "odpadu" ještě přemnoho živin rozhodla jsem se k dalšímu zpracování i vzhledem k pracnosti česání bobulí. Maximální zužitkování!


Rozprostřeme pokrutiny na velký plech a dáme ke kamnům nebo na topení. Do dvou dnů dokonale proschnou. Průběžně je ale několikrát promneme rukama. Před rozmixováním znovu důkladně promneme, abychom se zbavili větší části semen. Jsou hodně tuhá. Přesto mi jich tak třetina v obsahu zůstala, ale to už nevadí - slupky převažují. Pokud prášek použijete jen jako potravinu semínka bych nechala všechny, já chtěla ale jemnější texturu a vyšší podíl oranžových slupek pro výrobu mýdla ;)

Neutrácejte peníze za exotické doplňky stravy! Lze si takto obohatit třeba smoothie, bábovku, pudink nebo co vás napadne. Trend superpotravin z dovozu nezná kulinářské hranice, takže proč bychom měli my tady přehlížet co nám tu roste doma a má pro nás nepochybně větší přínos a nezkusili s takovou surovinou totéž?! Podobně využívám i kopřivový prášek ;)

1 komentář:

  1. Manžel suší na chalupě již několik týdnů hovězí maso, dokonce si na to pořídil nějaké zařízení, které by tento proces mělo urychlit (já tomu tedy nerozumím, ale podporuji ho ve všem, co ho baví, navíc se určitě dobře nadlábneme) a jelikož použil při objednání slevový kupon, tak to nebyla žádná "darda" :-) Já si určitě zkusím usušit rakytník, protože to vypadá moc dobře ;-)

    OdpovědětVymazat