Brambory,

Bramborový kynutý koláč

23.10.17 ApiAstrum 0 Comments

I když to letos vypadalo, že nebudeme mít brambory, tak nakonec byly. Pěstuju pod slámou už 4. rokem a funguje to dobře! Brambory nejíme souvisle celý rok, ale zhruba od začátku léta do konce roku. Zjara už by se neměly moc konzumovat hlavně vzhledem k jejich kvalitě a klíčivosti. Raději je na 2-3 měsíce vynechávám a počkám si na ty nové ranné... Každopádně sklizeň vyvrcholila a ty naše proměňuju v dobroty ;)
Bramborový koláč je prosté české dobré jídlo, i když časově náročnější. Kynuté bramborové těsto ochucené jako bramborák sklidí úspěch u všech milovníků brambor a jídel z nich. Pokud budete recept zkoušet použijte rozhodně větší formu, ne jako já. Těsto mi tak trochu v troubě přeteklo, ale i to se stává ;)


1kg brambor (předem uvařených ve slupce)
500g špaldové celozrnné mouky
3 vejce
400ml teplého rostlinného mléka
100g přepuštěného másla
1 kostka droždí
1/2 lžičky cukru
1 palice česneku
1 lžíce sušené majoránky
1/2 lžičky mletého kmínu
sůl, pepř
semínka na posypání

Brambory uvaříme ideálně den předem večer, ve slupce a vcelku. Do mísy nalijeme mléko, rozmícháme cukr a rozdrobíme droždí. Necháme vzejít kvásek a pak do směsi najemno nastrouháme oloupané brambory. Přidáme mouku, vejce, koření, utřený česnek, rozpuštěné máslo, sůl a pepř. Dobře propracujeme a necháme pod utěrkou hodinu kynout. Pak směs nalijeme do vyšší formy, vymazané nebo s papírem na pečení, a pečeme při 180°C dozlatova, asi hodinu.

0 komentářů: