Zavařeniny

RAW kompot

12.1.18 ApiAstrum 0 Comments

Nevím, zda se to dá vůbec nazvat kompotem. Spíš je to taková vitariánská zavřenina :) Bez cukru, bez nálevu, prostě jen tak. Jde o velmi elegantní, bezpracný a rychlý způsob, jak kvalitně uchovat sezónní, zejména bobulové, ovoce. A to bez jakýchkoliv přidaných látek a v RAW kvalitě!
Na tuto metodu jsem natrefila asi před rokem (Vladimir Megre-Anastasia) a hned jsem si říkala, že to musím zkusit, že na tom něco bude. A taky že je! Světe div se, ono to opravdu funguje! Takže jsme teď pár dnů snídali kaši s vlastním, čerstvým ovocem ze zahrady ;)


JAK NA TO :

Do čisté a vyvařené (vysterilované) sklenice, kterou si vezmeme s sebou přímo do terénu ven, můžeme natrhat jakékoliv čerstvé plody. Pokud sklenici do 15 minut od utržení uzavřeme, plody si stihnou utvořit speciální ochrannou atmosféru a zařídí se tak, aby se nezkazily. Je to jejich přirozená a fascinující schopnost. Plody opatrně odstopkujeme, v žádném případě nekrájíme ani jinak neporušujeme. Ani je neomýváme, pro množství bakterií a kvasinek přirozeně se vyskytujích na slupce každého ovoce právě pro ochranu. Kdo kvasí domácí ovocné víno či pálenku určitě tohle zná. Sbíráme tedy jen ty nejčistší, nejzralejší a současně nejméně poškozené plody. Hlavně v čistém nechemizovaném prostředí, ale to je snad jasné...CO SE DĚJE VE SKLENICI POTOM?

Ovoce velmi brzy po uzavření pustí šťávu a celkově se dost sesedne. Trochu vybledne i barva, ale zůstává živé, RAW! Dochází postupně a velmi pomalu k fermentaci. Skladujeme jako běžné zavařeniny, tedy suché a tmavé místo. Spotřebovat kompoty by asi bylo záhodno do začátku jara. Pak už máme totiž spoustu vitamínů z čerstvých natí a listů (kopřivy, medvědí česnek apod.) Delší skladování by asi také nebylo úplně vhodné.


CO S TÍM :

Po otevření, vzhledem k vytvořenému přetlaku (vyduté víčko) to "foukne" a hned zavoní ovocem. Chuťově je ovoce méně sladké, ale i méně kyselé, což bylo v případě červeného rybízu celkem příjemné. Ovoce také trochu šumí na jazyku-perlivost z fermentace.
V tekutině se mi zdálo, že bude nepatrně alkohol, tak jsem ji raději nepoužila, protože to jídlo bylo i pro děti. Dobře využijete jako jakékoliv jiné kompoty do pudinků, kaší, pohárů, jogurtu apod.

Mohu vás ujistit, že nám po tom nic nebylo. Abolutně. Žádné příznaky spojované s konzumací špatné stravy, tedy žádné nevolnosti, bolení břicha ani nadýmání. Prostě pohoda z raw energie ;)

Tak to letos taky vyzkoušejte. Vezměte si jen sklenici do terénu a vracet se domů budete už s hotovým kompotem. To je přece super ne? Dejte pak vědět jaké druhy ovoce jste zkoušeli! Osobně mě velmi překvapily ty ostružiny, protože vím, že se celkem dost rychle kazí. Někdy už i přímo na keři, když je příliš deštivo...

0 komentářů: