Fermentace,

Tibetská houba - kefírová kultura

21.2.18 ApiAstrum 3 Comments

Kefírem se obecně myslí nápoj, který je vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy kefírové kultury. Jeden druh žije a rozmnožuje se v mléce, má mazlavou gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco "krystalky" toho druhého (tibetské krystaly-na konci článku), žijícího ve sladké vodě, jsou pružné, průsvitné a křehké. Je to společenství různých druhů kvasinek a bakterií.

Více zde: http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/
Kefírem se obecně myslí nápoj, který je vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy kefírové kultury. Jeden druh žije a rozmnožuje se v mléce, má mazlavou gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco "krystalky" toho druhého (tibetské krystaly-na konci článku), žijícího ve sladké vodě, jsou pružné, průsvitné a křehké. Je to společenství různých druhů kvasinek a bakterií.

Více zde: http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/
Kefír je nápoj vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy. Jeden se živí laktózou (tibetská houba), tedy mléčným cukrem a ten druhý (tibetské krystaly) cukrem, ovocem. Jedná se o společenství (kolonie) různých druhů kvasinek a bakterií velmi prospěšných pro naše zažívání a imunitu. Pěstuju si obojí, v tomto příspěvku se budu ale věnovat pouze tibetské houbě...


Kefírová kultura pochází původně z Kavkazu a Tibetu. Udajně je 5000 let stará. Prý kavkazanům zázračnou houbu daroval prorok Mohamed, kteří si ji chránili jako tajemství. Tamní původní obyvatelé ji používali jednoznačně k uchování nadojeného mléka a nepochybně se i díky ní dožívali extrémně vysokého věku!

Co kefír dokáže v našem těle:
- zabraňuje hromadění a tím i hnití potravy ve střevech (problém především masožravců)
- odkyseluje organismus (paradox k dalším mléčným výrobkům, které jsou homogenizované, pasterované a zahušťované, tyto neskutečně zahleňují náš organismus a podporují vznik zánětů v těle)
- zbaví vás nežádoucích mikroorganismů ve střevech (kvasinky-zejména známá candida, bakterie a viry)
- významně stimuluje imunitní systém

Na co všechno pomáhá?
- nemoci nervů, dýchacích cest, žaludku a střev, žlučníku, jater, ledvin, krve, kůže, hojí záněty,brzdí vývoj metastáz, zpomaluje stárnutí, zabraňuje únavě....
- stimuluje imunitu a vitalitu organismu, spoustu nemocí tak ustojíte nebo se vám úplně vyhnou (jako mě např. chřipka, která skolila nedávno celou rodinu a já jen asi 3 dny pociťovala, že se o mě jako něco pokouší, ale nemá to sílu, no nic z toho nebylo...na děti je ten můj kefír moc kyselý :(

Může ho konzumovat i člověk intolerantní na laktózu (každý asi čtvrtý z nás), protože tam díky kultuře už není. Fermentací také dochází ještě k navýšení množství vitamínů, hlavně B12 a kyseliny listové, která se dnes doporučuje užívat hlavně těhotným ženám, nebo lidem s křečovými žílami. A také to, co si vegani musí hodně hlídat a přijímat často formou potravinových doplňků.

Postup výroby domácího kefíru:
30g kultury - asi 1-2 lžíce (zásadně nepoužíváme kovové lžíce!!!)
250ml kvalitního čerstvého mléka nebo pokud možno plnotučné v bio kvalitě ( hlavně ne to s dlouhou trvanlivostí, jinak houbičky nenarůstají)
Sklenici s mlékem a kulturou zakryjeme gázou nebo ubrouskem. Já používám menší zavařovačku, na kterou víčko jen položím. Je to kvůli nečistotám a případným muškám ;) Necháme 24h fermentovat při pokojové teplotě, nevystavujeme vysokým teplotám! Doporučuju jednou v tomto procesu promíchat, aby se všechna laktóza dostala k houbičkám. Ale nemusíte, zdrcnutý kefír s oddělenou syrovátkou vždycky pak promícháte. Potom scedíme přes plastový! cedník do jiné sklenice a houbu dobře propláchneme pod studeným proudem vody. Můžeme fermentovat další. Hotový kefír vydrží v ledni velmi velmi dlouho. Kyselost se dá regulovat množstvím houby a teplotou kvašení. Můžete zkusit 12h fermentovat při pokojové teplotě a zbylých 12h v lednici. Nebude tak kyselý. Dá se také fermentovat velmi pomalu jen v lednici, trvá to asi 7 dnů a je to východisko pokud někam odcestujeme nebo se s kefírem nechceme denně zabývat. Dlouhodobější varianta je usušit je nebo zmrazit, s tím ale nemám zkušenost.
Po asi 14 dnech houbičky zdvojnásobí svůj objem a je potřeba je oddělit nebo zvýšit množství mléka. Určitě tuto vzácnou houbu nevyhazujte a podělte se o ní s dalšími nadšenci.

Kefír konzumujte v množství a chuti vám příjemné. Já si dávám teď jednou denně asi 150ml velmi kyselého kefíru (ze dvou vrchovatých lžic kultury dolité mlékem ve 250ml nádobě). Je dobré a i žádoucí na několik dnů kefír vysadit, prostě intuitivně jak to cítíte. Také se můžou dostavit nějaké detoxikační příznaky, s tím je třeba počítat, např. vyrážka než se zregenerují střeva.

Přebytky nabízím pro zájemce ve svém apishopu na blogu ;)
http://www.apiastrum.cz/2018/03/prebytky-kvasnych-kultur.html

3 komentáře:

 1. A kde prosím kefírovou kulturu seženu? Děkuji. Dana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ode mě nebo jiných nadšenců, na internetu. Momentálně mám přebytek tak pro dva lidi. Pokud vydržíte, o víkendu to přidám na můj APISHOP (nahoře v liště). Budou to dvě lžíce kultury za 100,- včetně poštovného a balného.

   Vymazat
 2. Dobrý den, mohla bych touto cestou požádat o zaslání tibetské houby na adresu: Zdenka Halbichová, Borek 125, 277 14 Dřísy,tel. 739496373, děkuji

  OdpovědětVymazat