Zavařeniny

Švestková nutella

16.8.19 ApiAstrum 0 Comments

Švestky, švestky, švestky :) letos všude u nás švestky. Parádní, luxusní, bez červů, velké, malé, slaďounké.... Cpeme se jimi snad denně a všude. U nás, od sousedky, za plotem, u kamarádů, cestou na procházce :) Jojo je to blaho, když se povede. A jak stále říkám já, každý rok je něco s vyjmečnou úrodou. Nemá smysl bědovat nad neúrodou čehokoliv, protože opodál jistě něco bujně plodí. Myslím tím tady přirozenější venkovské zahrady a jejich okolí, tak jak to pozoruju a vnímám já tady u nás. Stromy se přirozeně v plodnosti střídají, vše do značné míry záleží i na počasí, ale já v tom jistou inteligenci spatřuju! Resp. se jí snažím hledat, zasažena antroposofií a myšlenkami Rudolfa Steinera :)
Dostává se nám přesně to, co potřebujeme. Švestky jsou léčivé, příznivě působí na ledviny, které trpí nejvíce v zimě, a prototo udělat si zásobu na zimu se přímo vybízí. Třeba bude po letech pořádná zima...
Dělávám kompoty, povidla, míchané marmelády, suším atd. Letos mi ale mamka vnukla zajímavý nápad na zpracování švestek, švestkovou nutellu!
Dělaly jsme jí obě ze stejných švestek, mamka trpělivě vyvářela až do konzistence povidel. Já netrpělivě spěchala a mám konzistenci marmelády. Na palačinky v zimě se ale moc těším ;) Shodly jsme se obě, že chuťově napoprvé nic moc, ale pak už jo! Je totiž nakyslá, přestože švestky byly přezrálé a přidávat tam ještě datle mi přišlo divné. A těm švestkám co jsme měly, se prý říká "karlata/kadlata". Ranné, malé švestky, sladké jako med, ale nejdou od pecky ani v plné zralosti. To jen tak naokraj z místní lidové hantýrky Českého ráje ;) Mějte pěkný víkend!


2kg vypeckovaných švestek
150g hořké čokolády
120g kakaa
špetka soli
400g datlí

Švestky a datle vložíme do hrnce, nahrubo pomixujeme tyčovým mixérem a rozvařujeme. Pak rozmixujeme dohladka a na mírném ohni necháme probublávat jako povidla do požadovaného zhoustnutí. Na závěr přidáme čokoládu a kakao, dobře rozmícháme, necháme ještě prohřát a pak ihned plníme do čistých skleniček a uzavřeme. Jak už jsem psala jinde já zavařuju jen kompoty, ale kdo má strach a je třeba zvyklý, nechť nutellu ještě zavaří ;) A až se nás zima zeptá...co jsme dělali v létě....!

0 komentářů: