Zavařeniny

Falešné kapary

17.5.21 ApiAstrum 0 Comments

Používají se na chlebíčky a jednohubky nebo i přímo do některých jídel. Mají pikantní lehce nahořklou zajímavou chuť. Ty falešné ale podle druhu použité rostliny. Nejblíže k chuti pravých kapar mají ty pampeliškové. Příprava je velmi jednoduchá, tak proč to nezkusit ;) 
 
Kaparovník na zahradě tedy nemám, je to keřovitá rostlina původem ze Středomoří a asi by se jí u nás moc nedařilo a vymrzla by. Použila jsem poupata z toho co mám na zahradě. Už delší čas jsem chtěla vyzkoušet známé kapari z pampeliškových poupat, ale protože i originál kapari jsou naložená poupata, rozhodla jsem se vyzkoušet jich hned vícero druhů. Po chladnějším a deštivém počasí v uplynulých týdnech mám totiž na trsech pažitky i medvědího česneku veliké množství poupat. Použít ale můžete například i poupata lichořeřišnice, sedmikrásky atd.

 

Nálev nejprve svaříme:
500ml vody
200ml octa
1 lžíce cukru
1lžička soli (nebo se poupata předem se solí promísí a nechají odpočinout)
chilli paprička (pokud máme rádi ostřejší chutě svaříme společně a pak vyndáme)

čisté skleničky a víčka
libovolná poupata jedlých rostlin

Nasbíraná poupata propláchneme vodou a prosolíme, necháme odpočinout. Poté nasypeme do skleniček a zalijeme ještě teplým svařeným nálevem, zavíčkujeme a ještě zasterilijeme při cca 90°C asi 10 minut. V případě hodně horkého nálevu nesteriluji vůbec, podmínkou jsou ale kvalitní víčka, které se dobře přichytí.
 

 

0 komentářů: