Domácí lékárna,
Tinktura ze štětky soukenické proti boreliím
Přilétla mi na zahradu sama před lety odkudsi z okolí. Je to krásný až 2m vysoký bodlák, jehož velké květy se suší na dekoraci. Povzbuzuje čištění těla, zbavuje tělo také virů a je známá svou v účinností proti borelióze. U nás máme celkem dost klíšťat i na zahradě, nedaleko je les, a možná právě proto se jí zde také daří, protože:
Z každé země vyrůstá nemoc sama i lék sám. Paracelsus
Kořeny jednoletých rostlin vyrýváme na podzim nebo zjara, když rostliny ještě nejdou do květu. Kořeny sbírané pro léčivé účely vyrýváme ideálně až pozápadu slunce, nejlépe v době úplňku ve znamení Kozoroha nebo panny, vhodné jsou ale i jiné dny úplňku ;)
Tinktura je výtažek z rostliny v kvalitním alkoholu. Pro tinkturu z čerstvých rostlin se vžil název "pratintura" a obsah účinných látek je údajně nižší než ze sušených rotlin, ale zase je výrazněji přítomen vibrační vzorec rostliny, proto se z pratinktur vyrábějí zpravidla homeopatika.
Kořeny vyryjeme ve správnou dobu, ihned umyjeme ve vodě-později to jde hůř a začistíme keramickým nožem. Rozkrájíme na malé kousky, případně podrtíme v hmoždíři a zalijeme ovocnou pálenkou. Postavíme na tmavé místo, kořeny snesou pouze měsíční světlo a necháme měsíc luhovat, jednou denně protřepeme. Pak scedíme přes plátýnko do tmavé lahvičky s kapátkem.
Dávkování:
Při nákaze 3 krát denně 3-5 kapek 1 měsíc, pak měsíc pauza a ješte dva dny 3 krát děnně po 3-5 kapek.
Doporučuji po každém zakousnutí klíštěte místo tinkturou dezinfikovat.
0 komentářů: