Kosmetika

Kopřivové mýdlo na vlasy s tea tree

18.8.17 ApiAstrum 0 Comments

Postup na výrobu kořivového mýdla je shodný s levandulovým. Je na vlasy čistě pro to, že tam nejsou kvítky, které by se do vlasů mohly zamotat. Musím, říci, že s tímto mýdlem jsem nadmíru spokojená. Kopřiva tu je v opravdu velké koncentraci a to přímo fyzicky v mýdlu ve formě prášku ze sušených kopřiv. Žádný extrakt nebo výluh...a musím uznat, že v této podobě kopřiva vlasy hodně posiluje.
Toto mýdlo je vhodné pro normální až mastné vlasy a svědící pokožku hlavy. Dvakrát umýt (chce to speciální techniku jinak si dlouhé vlasy hodně zacucháte, zvlášť ten kdo zkouší mýdlo na vlasy poprvé!) a důkladně vypláchnout. Vlasy přelít octovou vodou v poměru cca 1:20. Používám jablečný ocet.


341ml destilované nebo osmotické vody
117g hydroxidu sodného

500ml olivového oleje
453g kokosového oleje

15g prášku ze sušených kopřiv
10 kapek esenciálního oleje z tea tree

Postup:

1. fáze - práce s hydroxidem

Hydroxid sodný a jeho vodní roztok (louh) je nebezpečná žíravina. Předem se ujistěte, že vás při práci nevyruší děti nebo domácí mazlíček!  Kůži podráždí, pokud ihned neopláchnete vodou i poleptá a oblečení klidně malá kapička proděraví. Doporučuji ochranné rukavice a kryt nebo brýle na oči.
Do nádoby s destilovanou vodou pomalu přisypáváme hydroxid a opatrně promícháme. Uvolňuje se při tom teplo (až 90°C) a štiplavý zápach, takže nestát přímo nad nádobou, zadržet dech a nespálit se o horkou nádobu. Ideální je udělat to venku nebo při akci intenzivně větrat. Louh necháme vychladnout. Mýdlový alchymista přesně na 27°C ;)

2. fáze - příprava olejů

Tuky ve společné nádobě necháme na ohni nebo ve vodní lázni (pode jejich kvality) rozpustit a promísíme je. Necháme zchladnout, mýdlový alchymista opět na 27°C. Jde hlavně o to, aby měl louh i tuky stejnou teplotu, aby bylo dosaženo co nejdokonalejšího procesu zmýdelnění, ale zárověň ješte takovou teplotu, aby to šlo promixovat do homogenní tekuté hmoty. Do připravených tuků vmícháme kopřivový prášek a esenciální olej.

3. fáze - spojení

Ponorný mixér vložíme do tuků a zapneme. Ideální je vyšší nádoba jako prevence vystříknutí. Opatrně a po troškách přiléváme louh, když máme přelito, můžeme mixovat na plný výkon. Brzy začne hmota houstnout, a když je kompaktní a hladká je čas nalít ji do připravených forem. Ty pak zakryjeme a zabalíme, aby bylo mýdlo v teple, a necháme 24 hodin odpočívat. Po této době by mělo být mýdlo již natolik pevné, ža půjde z formy vyklopit. Pokud není, po dalších 12 hodinách by již mělo ;) Vyklopená mýdla z větších forem v této fázi nakrájíme na požadovanou velikost. Mýdla vyrovnáme na tác s papírem na pečení a dáme nejlépe na skříň na 4 týdny zrát. Po dvou týdnech nezapomeneme mýdlo otočit na druhou stranu. Po měsíci jsou mýdla hotová, ale je nutná ještě finální úprava. Pokud se na povrchu během zrání vytvořila světlá zašedlá vrstvička, je potřeba ji odříznout. Jedná se o uhličitan sodný a ten může dráždit pokožku. Proto je mám tak okrajované ;)

0 komentářů: