Brambory,

Pestrý bramborový salát s pampeliškovými listy a tahini zálivkou

30.4.18 ApiAstrum 1 Comments

Zase ty pampelišky ;) Celé dny teď makám na zahradě, stále nemám hotovo a taková rychlá dobrota ze zbylých nových brambor a fazolí dobře zasytí. Listy pampelišek jsou nahořklé, ale blahodárně působí na naše játra a ledviny, čistí krev, obsahují velké množství vitamínu C a kyseliny křemičité. V kombinaci s jablky můžete dát do salátu pampeliškových listů celkem dost, protože se chutě vyrovnají.
Přeju vám dnes pěkný čarodějnický večer a doufejme, že mě neupálí za moje bylinkářské praktiky :)


8 středních ranných brambor uvařených ve slupce
2 červená jablka
2 mrkve
250g uvařených červených fazolí
200g uzeného tempehu
slunečnicový olej
velký trs pampeliškových listů

1-2 stroužky česneku
3 lžíce tahini
3 lžíce olivového oleje (extra virgin)
1 citrón na šťávu
pepř
bylinková sůl (inspirace např. zde)

Do velké mísy nakrájíme brambory a jablka, nastrouháme mrkev, přidáme fazole a umyté a nasekané listy pampelišek. V kastrolku na oleji lehce osmažíme na kostičky nakrájený tempeh a celé i s olejem nalijeme do mísy k ostatnímu.
Dále si připravíme si zálivku, omáčku.  V misce smícháme utřený česnek s tahini, citrónovou šťávou a olejem, dochutíme a vlijeme na salát. Celé to opatrně, ale dobře promícháme. Tento salát vydá za normální jídlo typu oběd nebo večeře. Dobrou chuť!

1 komentářů:

Domácí lékárna,

Pampelišková mast na první jarní opálení

28.4.18 ApiAstrum 1 Comments

 Je skvělá na suchou a popraskanou pokožku a taky po celodenním pobytu na slunci. Samozřejmě má i spoustu jiných blahodárných účinků, na bolavé a ztuhlé klouby a svaly, na zánětlivá místa, na popáleniny.... v podstatě je dost podobná svým účinkem s tou měsíčkovou. Díky bambuckému máslu je velmi jemná a vyživující, má krásnou barvu a nádherně voní po medu, i když tam vůbec není :) Velmi doporučuju! Není to nic složitého. Nebo si jen naložte okvětní lístky na pameliškový olej s podobnými účinky.


5g včelího vosku
35g bambuckého másla
hrst okvětvích lístků pampelišky (bez zeleného kalichu ;)
10g pampeliškového oleje (asi lžíce macerátu z okvětních lístků, postup zde)

Do vodní lázně dáme roztavit včelí vosk a bambucké máslo. Pak do nich vložíme okvětní lístky a dobře promícháme, aby se všechny obalily. Odstavíme a necháme do druhého dne. Za 24 hodin znovu ve vodní lázni roztavíme, promícháme a vlijeme pampeliškový olej. Scedíme přes jemné sítko nebo plátýnko rovnou do čistých kelímků.
Doporučuju udělejte si nejprve zásobu pampeliškového oleje, pak můžete tvořit až do září, protože pampelišky stále kvetou. Jen si vybírejte místo kde není používána chemie a je dál od silnice. Také je dobré sbírat plně rozvinuté květy (ty co barví pylem) a za slunného dne kolem poledne.

1 komentářů:

Bylinková másla

Medvědí máslo s kurkumou

25.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Každoročně na jaře nějaké to bylinkové máslo dělám :) Tak letos třeba takhle, když už jsem zpracovávala ty svazky medvědího česneku na pesto. To dělám nejradši se slunečnicovými semínky a do jemnější konzistence...
Medvědí česnek už nakvétá, takže je nejvyšší čas si natrhat listy. Hlavně opatrně, z každé rostlinky (cibulky) jeden list a pozor na květy! Množí se totiž hlavně samovýsevem. Vloni proběhla internetem zpráva o nájezdech lidí z měst do lesů, kde totálně devastují celé porosty medvědího česneku právě tím, že vyškubou celé rostliny i s cibulkama :( Hlavně že si táhnou domů plné igelitky :(
Je to poklad, sklízejte ho prosím citlivě a tak, aby tam za rok zase byl ;)


250g másla
himalájská sůl
1 lžička kurkumy
menší svazek medvědího česneku

Změklé máslo důkladně promícháme s kurkumou a jemněji nakrájeným divokým česnekem. Přeneseme na potravinnovou fólii nebo alobal a vytvarujeme váleček. Pevně zabalíme a uložíme do ledničky ztuhnout. Lepší je až druhý den.

0 komentářů:

Polévky

Polévka Pho z květového vývaru

22.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Jednoduchá polévka na vietnamský způsob s vývarem z květů ovocných stromů. Ta vůně je naprosto úžasná a spousta křupavé a čerstvé zeleninky k tomu, prostě JARO! :) Květy udělají vývaru pěknou barvu a dodají specifickou vůni...
Inspirovalo mě video níže. Tenhle kanál se mi hodně líbí. Ta jemnost, preciznost, vědomá a smysluplná činnost,úcta, pokora....mrkněte i na další její videa, je to samá krása!
https://www.youtube.com/watch?v=8Ehk-yuCWrg
https://www.youtube.com/watch?v=RjdxxGEXBg4


Vývar:
2l vody
2 velké hrsti květů z ovocných stromů (jabloň, hrušeň nebo třešeň atd.)
5 jarních cibulí i s natí
1/2 bio citrónu
klacík skořice
1 badyán
1 zelený kardamom
1 hřebíček
1-2 lžičky soli
asi 2 cm čerstvého zázvoru na plátky

Vše společně vaříme cca 30 minut, pak scedíme.

Náplň:
zelenina podle sezóny a zásob ;) - čerstvá ale i napařovaná pro lepší strávení, např. :
jarní cibulka, mrkev, brokolice.....na ozdobu polníček nebo jiné drobnější a méně výrazné lístky a chilli paprička
nakrájený seitan nebo houby (kvalitní rostlinné bílkoviny ;)
rýžové vlasové nudle

Uvaříme nudle podle návodu, se solí a trochou oleje. Vkládáme zásadně až do vroucí vody, hotové jsou přesně v okamžik, kdy se z jejich průhledné barvy stane bílá. Je to asi 5 minut varu. Scedíme je a propláchneme studenou vodou, jen tak zůstanou pružné a měkké.

Do hlubší misky vyskládáme uvařené nudle, nakrájený seitan, zeleninu a zalijeme horkým vývarem. Dozdobíme čerstvými bylinkami a nějakou listovou zeleninou. Dochutíme shoyu nebo tamari ;)

Dobrou chuť a krásné voňavé jaro!

0 komentářů:

Nanuky a zmrzliny

Avokádové nanuky s karobem

17.4.18 ApiAstrum 0 Comments

A letošní první domácí nanuky na sebe taky dlouho nenechaly čekat ;) Když se oteplí, děti je standartně poptávají. Zatím tedy z kupovaných surovin...už se ale těším na vlastní ovoce, hlavně na jahody :)


2 zralá avokáda
1 banán
200ml rýžové smetany
2 lžíce karobu nebo nepraženého kakaa
2 lžíce sirupu (agávový, rýžový, datlový...)
1-2 líce kakaových bobů

Avokádo a banán, oloupané, mužete dát předem zamrazit. Ale nemusíte, jen budou nanuky takové nadýchanější ;) S ostatními surovinami rozmixujeme dohladka. Naplníme do nanukových formiček a necháme zamrazit. Potom je můžeme ještě ozdobit. Na nějakou dětskou oslavu nebo sešlost velmi doporučuju, jsou pak pro děti ještě atraktivnější!

asi 50g kvalitní čokolády
kokosový olej nebo ghí
hrstka drcených ořechů podle svých dispozic a chutí (já zvolila solené pistácie)

Čokoládu necháme rozpustit, případně do ní přidáme trochu tuku pro lepší tekutost. Nanuky vyndané z formiček si vyskládáme na tác, posypeme oříšky a tenkými pramínky čokolády zalijeme. Vznikne tak na zmrzlině zajímavý vzor a ořechy na nich budou dobře držet! Tedy až po opětovném zamrazení ;) Jo a samozřejmě to nemusí být nanuny jenom pro děti, mlsný dospělák jistě taky neodolá! Krásné slunečné dny vám přeju :)

0 komentářů:

Smoothie

Jarní divoké smoothie

16.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Ideální čas na výrobu a pití zelených smoothieček :) Dnes po dešti nabraly listy divokých bylin vodu a tím i vitalitu. Nepoužívám moc klasickou listovou zeleninu, i když polníčku mám plný záhon z loňského samovýsevu, vystačím si pouze s jedlým plevelem ze své zahrady. Moc ráda bych vám napsala jak je toto smoothie čistě české, lokální a z tradičních surovin. Bohužel ten banán tam musí být, tedy alespoň pro děti, jinak chuť smoothie není taková dobrota. Čím ho lze kvalitativně nahradit opravdu netuším, budu vděčná za vaše tipy! Děkuji, a na zdraví!
PS: nezapomeňte, že smoothie, obzvláště to zelené strašně rychle oxiduje. Tzn. že ze zelené se brzy stane hnědá. U divokých bylin je to snad ještě rychlejší proces než při použití klasické listové zeleniny! Takže ho vypijte ihned a v žádném případě neskladujte!!! Ani v lednici! Je to pak mrtvé smoothie na vylití.....a velká škoda.


2 velké hrsti listů divokých jarních bylin (moje verze: bršlice, potočnice, ptačinec, kopřiva, plicník, fialka, popenec, smetanka, sedmikráska - sbírejte jen to co znáte a víte, že je jedlé!!!)
2 jablka
2 banány
500ml čisté filtrované vody nebo minerálky
lněné nebo chia semínka podle gusta ;)

Vše společně rozmixujeme a ihned pijeme. Jen tak získáme co nejvíc aktivních látek, enzymů a vitamínů, které jinak podléhají velmi rychlé oxidaci.
Smoothie pijeme ráno nalačno a asi do hodiny nic jiného nejíme. Mělo by to být bráno jako porce jídla, snídaně. V kombinaci s další potravou (hlavně sacharidovou) může docházet k nepříjemnému nadýmání.

0 komentářů:

Koláče

Tartaletky s rebarborovým pyré

12.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Něco na zub pro ty moje kluky :) A nelekejte se, rebarbora mi opravdu ještě neroste. To jen spotřebovávám zásoby z mrazáku. Nic neuchovávám víc než rok!


Korpusy:
250g celozrnné špaldové/pšeničné mouky
50g třtinového cukru
1 vejce
120g změklého másla
špetka soli

Náplň:
1kg oloupané nakrájené rebarbory
120g třtinového cukru
skořice/hřebíček/muškátový květ...podle chuti, ale nemusí být žádné koření
jedlé květy na ozdobu (šlehačka je už dávno okoukaná, ale s květy mají jídla prostě šmrnc!)

Ze surovin na korpusy vyracujeme těsto a dáme ho do lednice odpočinout. Suroviny na pyré promícháme v kastrolku a také necháme cca hodinu odpočívat a marinovat.
Troubu předehřejeme na 180°C, těsto rozdělíme na 4 díly a vyválíme z nich tlustší plátky. Přeneseme je do formiček a upravíme okraje. Dáme je do trouby na asi 20minut péct. Někdo korpusy zatěžuje např. fazolemi, já to nedělám, protože se mi ještě snad nestalo, že by mi nějak extra vybíhalo do bublin.
Mezitím si svaříme uleželou rebarboru. Rozvaříme jí ve vlastní šťávě doměkka a necháme vodu odpařovat tak dlouho až pyré zhoustne. Není potřeba ani mixovat, pyré ale často míchejte ať se nepřichytí. Řídké pyré vám korpusy rozmáčí, tak pozor na to a svářet opravdu poctivě.
Hotové korpusy vyndáme z trouby a naplníme je rebarborovým pyré. Vrátíme do trouby na ještě asi 15 minut a zvýšíme teplotu na 200°C.
Vychladlé tartaletky ozdobíme jedlými květy podle fantazie.

0 komentářů:

Yoga

Vamana Dhautí

10.4.18 ApiAstrum 8 Comments

Vamanadhautí je poslední detoxikační technika yogínů, kterou vám tohle jaro chci ještě popsat. Pokračovat budu zase třeba na podzim pokud by byl zájem...
Jedná se o techniku odstraňující dysbakteriózy v žaludku. Je velmi důležité jí provádět společně s výplachem dutin (Djala Néti) ještě před očistou střev, protože jinak nepochybně dojde k opětovnému zamoření patogenními kulturami.
Prohlédněte si Váš jazyk jak je potažen a je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i u stěny žaludku. Slizovité hleny, které činí sliznici lepkavou, pokrývají milióny žláz vylučujících žaludeční šťávy, brání tak jejich činnosti a trávení nemůže probíhat dokonale. Látková výměna bude tím lepší, čím čistší jsou stěny žaludku. 

Čistíte si zuby? Jazyk? A co žaludek?
 

Tím hlavním důvodem proč se výplach žaludku vlastně dělá je jeho anatomická deformace - prověšení jeho spodní části. V této "kapse" se neustále množí nové a nové patogeny jako např. i Helicobacter pylori, který způsobuje vředy. Při každém dalším jídle se tyto zbytky promíchávají s čerstvou potravou a nepříznivě tak ovlivňují celý trávicí proces. Viz obrázek:

zdroj foto: internet různé

Problém částečně řeší půsty, ale tato yogínská technika je mnohem efektivnější. Vamana Dhautí doslova v překladu znamená očista zvracením. Někdy se mu také říká kundžal krija - gesto slona a v pojednání Bhaktiságaragrantha se o tomto Dhautí říká: 

"To, co je známo jako gesto slona, činí tělo imunním proti všem nemocem. Spočívá v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvracení. Slon, který svým chobotem nasává vodu z řeky a chobotem ji také vypouští, si tak chrání své tělo přede všemi chorobami, a zrovna tak i člověk si může takto uchovat zdravé tělo. Stejně jako nádoba se čistí vodou, tak i my můžeme promývat žaludek teplou vodou."(Aštangajógavarnanda.)

A proč kočky jedí trávu? Chtějí vyvolat zvracení, čistí si žaludek!
U mnoha lidí vzbuzuje tato metoda velké obavy až odpor. Pozor nemyslete si hned, že vám bude špatně nebo potom nebudete fit. Naopak! Je to velmi rychlé a jednorázové ne jak jste zvyklí když je vám opravdu špatně od žaludku, na zvracení, po špatném jídle nebo přílišné konzumaci alkoholu. Tehdá zvracíte protože tělo nemůže trávit, zvracet ale cíleně větší množství vody je samo o sobě velkou úlevou a přináší s sebou nepochybně spoustu dalších kladů pro celý organismus. Nebudete cítit žádnou kyselost ani pálení jícnu, roztok má neutralizační a antibakteriální účinky. Neodsuzujte  hned tuto techniku a raději si uvědomte, kdy jste naposledy zvraceli - potažmo jak staré patogeny si nosíte v žaludku, a také jak vám zvracení vždycky ulevilo.

Technika:

2l převařené vody o teplotě polévky
2 lžičky speciální himalájské soli (na začátku videa Djala Néti techniky ji ukazuju ;)

Provádíme vždy ráno mezi 7-9h nalačno. Zajistěte si klid a pohodlí. Zhluboka se nadechneme a všechnu vodu vypijeme co nejrychleji a vkuse bez přestávky (nemusíte ale zrovna závodit) nad vanou, ve sprše nebo venku. Jde o to, že čím rychleji vypijete tím rychleji vyvrhnete a sliznice nestihnou vstřebat z vody tolik soli. Nepřemýšlejte, nehodnoťte, nic neřešte jen pijte, hlavně nepřestávejte!
Zvracejte v předklonu, jednou rukou se opírejte o stehno a prsty druhé ruky tlačte co nejdál na kořeni jazyka. Tak dlouho dokud to nebude naprázdno. Ruku z úst nevyndaváme a stále mačkáme kořen jazyka. Všechna slaná voda musí ven a nesmí v žaludku nic zůstat! Někdo zvrací do nádoby, aby poznal kolik toho vyšlo a jak to vypadá. Nakonec můžete také pocítit hořkost v puse, je to známka vyloučení přebytku žluči a také toho, že jste očistu dokončili. Odeberte se do relaxační pozice šavasány (mrtvola) - lehneme si na záda ;)
Najíst se můžete už asi půl hodiny po procedůře. Nečím rozumným!!! Třeba kaší nebo polévkou. Věřte mi, že budete mít velkou chuť :) Uvědomte si také po procedůře jak vám pumpování bránice krásně namasírovalo vnitřní orgány ;) Prociťte si to, je to příjemné. Jde opět o reflexní terapii, vnitřní, a to hlavně jater, střev a ledvin, srdce a plic. Dochází k jejich tonizaci.

Přiznávám na rovinu, že mi tato metoda není moc příjemná, resp. její první část - vypití slané vody, co nejdříve. Představuju si vždycky, že piju teplou polévku, ale po cca 1,5l někdy už zvracím. Chce to silnou vůli a trénink, opravdu se snažit vypít ten 1,5l  minimálně, aby to mělo požadovaný efekt.

Někteří yogíni provádějí tuto očistu denně. Zpočátku to chce frekventovaněji, a až si zvyknete a začnou ustupovat potíže, postačí méně často. Asi 4 výplachy za rok nebo podle potřeby.

S čím tato očista ještě pomůže:

- nadýmání
- dyspepsie
- pálení žáhy a překyselení žaludku
- masáž vnitřních orgánů a jejich tonizace
- odstranění silného zápachu z úst
- posílení břišních svalů
- astma
- migrény
- deprese
- bloky v mysli (zbavíte se např. strachu, který často "leží" v žaludku)

Největší problémy s trávením a prověšeným žaludkem mají lidé (i vegetariáni), kteří se často a rádi přejídají, byť třeba jen zeleninou. Nesprávná látková výměna tak způsobuje spoustu problémů od tloustnutí po žaludeční vředy.
Všechny tyto velké očisty a detoxy co jsem se rozhodla vám popsat nemá smysl dělat pokud nejste rozhodnuti se potom i jinak stravovat!!! Osobně nepochybuji o tom, že se k jejich provádění stejně odhodlají jen ti co to se sebou myslí opravdu vážně a chtějí zdravotně něco změnit. Doporučuju provádět zpočátku každý týden, váš žaludek vám za to bude vděčný, vynahradí vám to zlepšeným a snadnějším trávením, nemluvě o všech ostatních hygienických výhodách.

Hodně síly, vůle i naděje! Držím Vám moc palce!

PS: technika není vhodná pro kardiaky a lidi s vysokým krevním tlakem, pro velké kontrakce bránice, a také lidem, kteří už mají žaludeční vředy.

8 komentářů:

Yoga

Výplach tlustého střeva

8.4.18 ApiAstrum 6 Comments

Málokdo si uvědomuje, že naše zdraví a život závisí na dokonalé funkčnosti tlustého střeva. Stav konce naší trávicí trubice znamená pro naše zdraví opravdu mnoho! Sliznice tlustého střeva je obranným systémem. Zde se tvoří možnosti a schopnosti našeho imunitního systému, asi 80%. Oslabení střevní stěny, imunity ve střevech s sebou nese ztrátu vitality, únavu, deprese, nedostatečnou koncentraci, kožní onemocnění, vysoký tlak, migrénu, alergii, revma, ... Dokonalé vyprazdňování je snem každého se zácpou nebo hemeroidy, a také lidí, kterým se v důsledku mnoholetého nesprávného stravovaní přestane střevo normálně pohybovat. Jejich střeva obsahují různé usazeniny a nánosy na stěnách, které nejen že brání správné peristaltice, ale také propouští tyto škodliviny (v podstatě střevní hnilobu, tzv. ámu podle ayurvédy) do krevního oběhu a dochází tak k intoxikaci vlastními odpaními látkami.
Klystýr nebo mikroklizma je další z očistných technik, kterou si zvládne doma udělat každý sám. Tato technika je staletími ověřená a těšila se dříve i u nás v Evropě velké oblibě, obzvláště ve Francii. Říká se, že sám Napoleon si nechával provádět klystýr téměř denně, tedy pokud to bylo možné. Další historické stopy provádění klyzma byste nalezli třeba i u egyptské civilizace, v Číně, v Indii, ve starověkém Římě, v Pompejích, v Rusku, ale i v Rakousku-Uhersku. A samozřejmě se také jedná o detoxikační techniku yogínů.


Doporučovaný objem tekutin k pojmutí do střev jsou 2 litry, u terapeutických výplachů se aplikuje mnohem menší množství.
Zakupte si irigátor ve zdravotních potřebách, počítejte s objemem těch dvou litrů! Prodávají se totiž i menší nebo různé měchýřky na mikroklyzma. Regulační ventil by také neměl chybět!

Léčivá technika - mikroklyzma

Jde o napuštění střeva měchýřkem 100 - 200ml roztoku se specálními vlastnostmi pro konkrétní zdravotní problémy. Využívá se zde vysoká sorbční schopnost sliznice střev a nepředpokládá se vyprázdnění. Tedy tekutina zůstane ve střevech. Podávají se různé bylinkové odvary a výluhy, vhodný je například heřmánek nebo měsíček, jitrocel, zeměžluč, ale i urina nebo olejíčky... Provádí se vždy až po klystýru - očistné technice.
Tuto techniku nepraktikuju neboť nemám žádné potíže, takže se jí dále nebudu věnovat.

Očistná technika - klyzma - klystýr

2l převařené vody o teplotě lidského těla (použijeme 0,5 - 2l výsledného roztoku)
2 lžičky speciální himalájské soli (viz video Djala Néti)
šťáva z 1 citrónu (přecezená!)

Provádíme výhradně ráno mezi 7 - 9h a po stolici, kdy nastává aktivita trávicího systému podle biologických hodin. Nalačno. Ideálně ještě v ubývajícím Měsíci pokud se jedná o očistný klystýr, v přibývajícím Měsíci pokud se jde o mikroklyzma.

Osobně mám radši teplejší vodu, takže převařím necelý litr vody a naředím studenou převařenou vodou. Při výluhu bylin si teplotu musíte ohlídat. Ve vodě pak rozmícháme sůl a citrónovou šťávu.
Připravíme si nejlépe v koupelně volné místo u stěny, kde je i nějaký věšák. Přelijeme roztok do zásobníku irigátoru. Ujistěte se, že máte zavřený ventil! Zavěsíme ho na věšák a lehneme si pod něj ke stěně na pohodlnou podložku tak, že nohy opřeme o stěnu do téměř pravého úhlu s trupem, viz ilustrační foto mě v lese ;) Provádí se to také na čtyřech, na kolenou, já vycházím z yogy. Koncovka irigátoru (rektální trubička) je většinou z měkkého plastu a barevně odlišená, zakončená ventilem, se zavádí namazaná třeba kokosovým olejem 20 - 30cm hluboko. Musí se dostat za první "zatáčku" jinak by mohla vypadnout nebo bude roztok už při napouštění střeva vytékat. Uvolněte břicho a otočte ventilkem, ne hned do úplného otevření. Dávkujte si co zvládnete. Později bude třeba nutné i napouštění na chvíli zastavit, protože ucítíte velký tlak ve střevech. Počkejte chvíli, soustřeďte se na dýchání a zkuste pomalu zvládnout celý objem dostat do střev. Následuje vyprázdnění, někdo chvíli setrvává s vodou ve střevech pro větší efekt. A to až 10 minut, jde o trénik ale útrobní svalstvo to každému nedovolí.

Objem střev se tekutinou zvětší, roztáhnou se, a usazeniny se začnou samy odlepovat od střevní stěny.

Jak často to dělat?

Yogíni doporučují provádět ho takto:
1. týden denně
2. týden obden
3.týden ob 3 dny
4. týden ob 4 dny
5. týden 1krát týdně
Pak už jen 1 - 2krát měsíčně nebo podle toho jakou cítíme potřebu. Já jsem už pár let zakotvená v tom jednou měsíčně, i když občas vynechám. Když si na to pak zvyknete, sami už poznáte kdy je to potřeba, protože už cítíte v čem vám to přesně pomáhá. A co teprve po nějakém stravovacím úletu!

Celá procedura je naprosto bezpečná, ale platí to samozřejmě pro jedince se zdravými střevy. Lidé s různým onemocněním, by měli možnost výplachů konzultovat se svým lékařem, a pokud je to trošku rozumný doktor určitě vám poradí. Dělá se to tiž naprosto běžně v malých objemech roztoků, pod dozorem i lidem s vředovými chorobami tlustého střeva.

Pokud vám není cokoliv jasné neváhejte se určitě zeptat!
Rozvíjejte schopnost naslouchat svému tělu, je přece Vaše! A snažte se vzniku chorob předcházet, to je vždycky jednoduší než je léčit. Dodržujte vnitřní hygienu tak jako tu vnější.
Přeju vám odvahu a směle do toho! Dopřejete tak svým střevům, ale i sobě pocítit zase jejich plnou anatomickou funkčnost, zdraví jaké si pamatujete z dob svého mládí, cca do 20 let. Je také známá energetická spojitost kůže - plíce - střeva. Pozorujte co to udělá s vaším tělem, většinou se krásně prokrví pokožka a pleť dostane "jiskru". Kdo má znečištěné plíce může po procedůře i odkašlávat apod.

A moje pocity po procedůře? Pocit lehkosti a čistoty, energie, vitalita, pohoda.

Po výplachu dodržujte nejlépe vaganskou stravu, bez dochucovadel včetně soli a koření. Také kyselejším jídlům a ovoci se vyhýbejte. Potrava by měla být spíše tepelně upravená, vařená ve vodě nebo na páře. Taková trošku dieta. Ze střeva se totiž vyplaví i část mikroflóry a lehčí stravou jí pomůžete rychle se namnožit. Pro nápoje platí totéž!

Musím také v této souvislosti zmínit, že trvale zvratného zlepšení zdravotního stavu dosáhnete pouze vhodnou kombinací detoxikačních technik, zdravého životního stylu a zdravé stravy!

Další efekty:

Celá střevní stěna je protkána reflexními body ostatních orgánů, něco jako plosky nohou a dlaní. Dochází tedy i k tonizaci, povzbuzení všech ostatních orgánů v těle a povzbuzení celého organismu. Jde vlastně reflexní terapii. Mezi další pozitivní efekty patří:
- pročištění záhybů tlustého střeva (proti zácpě, nadýmání, ale i průjmu)
- vrůst obranyschopnosti, patrné hlavně při alergiích
- vymizení hlenu v plicích
- ústup migrén
- zlepšení hybnosti
- čistší, pevnější a zářivější pleť
- pocit omládnutí
- zlepšení držení těla
- břicho je menší a měkčí
- úleva od bolestí
- menší únava
- lepší funkce střeva

zdroj obrázků: internet, různě

Na závěr bych ještě ráda zmínila Colonhydroterapii, čištění tlustého střeva speciálním přístrojem, opět pomocí vody. Leží se u toho na boku a celá procedura je garantována vždy nějakým lékařem. Provádí se tonizace střev a jemná masáž. Jde o velice šetrný způsob za asistence školeného personálu, který vám udělají na různých klinikách, ovšem za nemalý peníz. Podle mého názoru je vhodná pro jedince, kteří se obvávají vlastní intervence nebo jim brání opravdu vážné zdravotní komplikace. Cenová a časová náročnost je nesrovnatelná s domácím prostředím, soukromím a tréninkem svého těla a mysli.

6 komentářů:

Saláty

Salát z topinambur

8.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Jarní svěží salát z čerstvě vykopaných topinambur, s první letošní pažitkou (s tou divokou, na zahradě je vždycky trochu ve skluzu ;) , se spařenými čerstvými výhonky kopřiv a ozdobený sedmikráskami.
Tak přesně na tohle jsem se strašně těšila, až se projdu po zahradě, něco sklidím a udělám z toho jídlo!


asi 1kg topinambur
2 velké mrkve
2 stroužky česneku
až 8 na tvrdo uvařených vajec (salát jsem dělala čerstvě po Velikonocích ;)
200g marinovaného tofu
250g bílého jogurtu
bylinková sůl
čerstvě namletý pepř
pažitka
mladé výhonky kopřiv
jedlé květy na ozdobu

Topinambury co nejdříve po vykopání vydrhneme kartáčem, později to půjde špatně. Nebo pokud nejsou tak rozvětvené dají se normálně oloupat jako brambory. Nakrájíme na kostky a uvaříme doměkka. Dobře je hlídejte, jsou najednou uvařené skokově!
Topinambury scedíme do nadoby s opláchnutými kopřivovými výhony a přiklopíme. Pak topinambury necháme v odkryté míse trochu vychladnout. Nastrouháme do nich čerstvou mrkev, utřeme česnek, nakrájíme vejce a tofu, ochutíme. Na závěr vmícháme jogurt, pažitku a scezené kopřivy. Salát jíme čerstvý.

0 komentářů:

Yoga

Djala Néti

4.4.18 ApiAstrum 3 Comments

Za den projde naším nosem asi 25 tisíc litrů vzduchu, a vzhledem k tomu, že je všudemožně nějak znečištěn (smog, klimatizace, průmyslová výroba, ale i prach, plísně a pyly) můžete tuto techniku brát jako lék pro vaší nosní sliznici. Je totiž neustále bombardována různými bakteriemi a spórami, ze kterých v oslabení vznikají záněty. Jedná se tedy o metodu očisťující ale i preventivní..
Nemusíte být zrovna yogín, abyste tohle zvládli. Na oplátku za pravidelné praktikování se zbavíte rýmy nebo alergie, posilníte sliznice, vypláchnete z dutin hlen a přitom si ještě projasníte ajna čakru a uklidníte se, scentrujete. Yogíni říkají, že vás djala néti očistí od ramen nahoru kompletně.

Výplach nosu, nosní sprchu, je nejlepší dělat ráno jako součást ranní hygieny. Tak jako si vyčistíte zuby a umyjete obličej, si vypláchnete i nosní dutiny. Když cítím, že na mě jde rýma nebo mám suchou nosní sliznici (v zimě z topení, v létě sucho a prach), udělám si výplach klidně i večer. Je to rychlé, zvykla jsem si a vím dopředu jak mi to uleví. Techniku provádím asi 7 let a nemůžu si jí vynachválit!
V létě mi neslzí oči a v zimě nemám rýmu.

Pomůcky:

- nosní konvička (seženete na internetu, porcelánové nebo plastové), nebo si jí vyrobte z PET lahve s pojistným náústkem (pití pro děti a sportovce). Ten totiž dobře padne na nos a nepoškrábe. Musíte ale v lahvi vystříhnout malý otvor, aby vám to vůbec teklo. Někde u dna. Moje první konvička byla přesně takováto. A vydržela jsem s ní celkem dlouho ;) Dobře se dá také použít konvička na pití lázeňské vody.
- himalájská sůl, šedá nebo růžová, jemná s podílem síry - je cítit po vejcích (1 lžička na 0,5-1 litr, začněte od nejnižší koncentrace)
- voda o teplotě těla (studená, ale i teplá, sliznici naopak podráždí a oteče)

Technika:

Konvičku naplníme vodou s rozmíchanou solí, skloníme se nad umyvadlo a zavedeme hubici konvičky nejprve do levé nosní dírky. Opravdu dobržujte pořadí nejdříve levá, pak pravá! Skloňte hlavu vodorovně a vyčkejte až začne voda vytékat z druhé nosní dírky. Dýchejte u toho pouze pusou! Soustřeďte se na své dýchání a rozhodně nepanikařte, že vám něco protéká nosem. Nechte to plynout. Otevřená pusa je nejen na dýchání, ale uzavře se tím něco i v Eustachově trubici  a nenateče vám voda do uší. Občas se mi to stalo, není to moc příjemné, ale nic hrozného ;)

Jsou 4 polohy, ve kterých necháváme solný roztok protékat nosem, tak abychom vyčistili všechny dutiny:
- 1. základní poloha, kterou jsem už popsala výše, tedy hlava je skloněná vodorovně - osa pro následující 2 polohy
- 2. skloněná poloha: ve stejné rovině hlavu lehce skloníme od osy dolů, jde to jen o kousek
- 3. přihnutá poloha: ze skloněné polohy se vracíme přes základní směrem nahorů
- 4. narovnáme se, stále s nosem na konvičce a nepatrně se zakloníme, tak aby voda stékala do pusy a ne po bradě, sami ucítíte kdy je poloha správná a oplachuje vám nosní mandle.

Vysmrkejte se pokud potřebujete, znovu naplňte konvičku a opakujte všechny polohy pro pravou nosní dírku.
Množství tekutiny na jednu dírku odhaduju asi na 150-200ml.


Vysoušení:

Velmi důležitý krok, který jsem první roky vůbec nedělala a byla to chyba!
Pořádně se vysmrkejte, sedněte si na kolena do pozice vajrasána, ukazováčkem držte bod kde cítíte svou ajna čakru a střídavě budeme ucpávat palcem a prsteníčkem levou a pravou nosní dírku.

Je 5 typů vysoušení, které se dělají v návaznosti za sebou:
- 1. nádech levou, prudký výdech pravou a naopak, uděláme min. 3 kola
- 2. nádech levou, prudký výdech levou a naopak, uděláme min. 3 kola
- 3. nádech levou do velkého záklonu, prudký výdech pravou do předklonu a naopak, uděláme min. 3 kola
- 4. nádech levou do velkého záklonu, prudký výdech levou do předklonu a naopak, uděláme min. 3 kola
- 5. ve stoje vytáčíme trup do stran a v krajních polohách prudce vydechujeme jako v bodu 1., přitom pomalu jdeme do předklonu a pak se zase vracíme


Bez vysoušení tak akorát chytnete zánět dutin, i tak by se hodinu po procedůře nemělo chodit ven, když je chladno.
Počítejte, že asi tak 10-15 minut vám budou vytékat z nosu zbytky vody.
Po očistě dělám ještě kapalbhati pranayamu, dechovou techniku na prokrvení a vyčištění předních laloků mozkových. Nejenom, že dutiny ještě dosuším, ale současně to vyvolává expanzi prány v ajna čakře a celkem efektivně u toho posiluju břišní svaly...o tom  zase třebas někdy jindy :)

Jde pouze o zvyk a cvik, rozhodně vás konvička zbaví spousty zbytečných zdravotních problémů a dokonale zaženete rýmu, když výplach aplikujete včas. Pozitivní účinky jsou zaručené a věřím, že si k této technice najdete cestu, vy co nechcete stále kupovat léčiva a chcete své tělo udržovat bez bloků. Ano totiž to co nám je nejméně příjemné, týká se cvičení i očistných technik, s tím je spojen vždycky nějaký problém, blok. Psychická a fyzická rovina jsou propojené! Vzpoměňte si na to až budete cvičit nějakou pozici, která fakt bolí....dýchejte a nechte to plynout....časem bloky povolí, najednou vyřešíte něco ve svém životě a tu nohu pak už taky ohnete jako skutečný yogín. O tom to celé je, nebojovat a netrápit se s bolestí při cvičení, nepřemýšlet nad detoxem jak je to bůhvíjak divné...když něco opravdu chci, tak to přijímám, se vším všudy, s pokorou, a to co mi vadí nebo mě bolí je pouze MŮJ PROBLÉM, blok který si musím já SÁM zpracovat a přijmout....

vytrvalost - pokora - vnímání svého dechu, tepu (sebe)

Níže ještě vypisuji co výplach dutin dokáže:
- profilaxe před nachlazením, chronické rýmě a spouštění krve z nosu
- stimulace inteligenčního centra v mozku
- zastavuje padání a šedivění vlasů
- proti některým bolestem hlavy
- zlepšuje paměť, kapacitu úsudku a bystrosti
- nemoci nosních dutin i kašel
- oči dostanou lepší třpyt a nepálí nebo neslzí
- na šeroslepost, kalný zrak a bolesti očí
- zhoršený sluch, výtok z uší, nemoci uší
- chřipka má mírnou formu průběhu
- posiluje sliznice nosohltanu
- zlepšuje koncentraci, protože se musíme při výplachu soustředit sami na sebe, na svůj dech, na přítomnost

PS: Strašně moc jsem vám chtěla natočit video, protože je to názorné, ale přiznávám, že to moc neumím. Holt jsem už jiná generace, a tak selfíčka a videa nejsou mojí silnou stránkou... Foťák se mi vybil cestou do lesa, protože jsme se s dětmi moc kochali a musela jsem točit na telefon ;) Časem to třeba ještě opravím. Díky za pochopení a snad vám to alespoň takhle zkráceně k něčemu bude!

3 komentářů:

Pečivo

Bezlepkové jidáše

1.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Udělat dobré kynuté bezlepkové pečivo není vůbec sranda, každopádně tyto jidáše jsou z rýžové mouky. Tu shledávám asi jako nejlepší na zpracování, i chuťově jako náhradu za pšeničnou mouku. Nedávno jsem dělala koblížky z kukuřičné mouky a platí to i u této, kynutí droždím není tak uspokojivé jako jsme zvyklí u bílé pšeničné mouky. Chová se to prostě jinak! Je to dáno konzistencí těsta...celkově se s ním hůře pracuje, protože nelepí. Jako zdravější nebo lehčí alternativa jsou tyto jidáše opravdu dobré.
Jidáše se tradičně připravovaly a jedly na Zelený čtvrtek ;) Jejich zakroucený tvar má připomínat lano (had jako S nebo spirála), na kterém se oběsil Jidáš, poté co zradil Ježíše. Kynuté těsto a med také symbolizují jaro a jeho hojnost. Dříve se věřilo, že ten kdo pojí jidáše na Zelený čtvrtek, bude celý rok chráněn proti hadímu uštknutí, včelímu bodnutí a před lidskou zradou.


400ml (rostlinného) mléka
600g rýžové mouky
150g másla nebo ghí
kostka droždí
100g třtinového cukru
vanilkový extrakt
1 vejce
hrst rozinek
plátky mandlí
špetka soli
vejce a med na potření

Rozděláme si kvásek a necháme asi 15 minut kynout. Pak spolu s ostatním v míse vypracujeme v hladké a vláčné těsto. Zasypeme, zakryjeme a pod utěrkou necháme v teple asi hodinu kynout. Potom z těsta tvarujeme válečky, které stočíme a opět necháme chvíli nakynout. Nakonec je potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí, při 180°C pečeme asi 30 minut.

0 komentářů:

DIY projekty děti

Barvení velikonočních vajec červenou řepou s krajkovými otisky

1.4.18 ApiAstrum 0 Comments

Tak jsem nachystaná ;) U mě jako každoročně opět vítězí přírodně barvená velikonoční vejce. Letos jsem zkoušela červenou řepu. Bohužel nemám bílá vejce, tak kontrast není velký, ale i tak se mi líbí. Zužitkovala jsem zbytečky různých krajek, jinak můžete zkusit třeba i starou záclonu. Krásnou sváteční neděli!


4 bulvy červené řepy
ocet
zbytky krajek, stuh nebo záclon
gumičky nebo provázek
nůžky

Vejce umyjeme a obalíme krajkou, dobře stahneme a zagumičkujeme nebo zavážeme provázkem. Do hrnce vložíme na hrubé kostky nakájenou červenou řepu a připravená vejce, zalijeme vodou, aby bylo vše ponořené, přidáme trochu octa a uvaříme natvrdo. Potom odstavíme a necháme ještě pár hodin obarvovat, alespoň do vychladnutí, ideálně přes noc. Nakonec vejce odhalíme a necháme oschnout. Ještě lépe budou vypadat, když je přetřete troškou oleje na ubrousku nebo pokud máte olej v lahvičce s rozprašovačem. Mě poněkud zflekatěly, nějaký skořápkový pigment, ale vypadá to zajímavě...takové mramorování ;)

0 komentářů: