Domácnost,

Domácí tekuté mýdlo a jar 2v1

4.12.17 ApiAstrum 5 Comments

Tuším, že část z vás, která shlédla videa "V Sama doma", hledáte na blogu návod na výrobu tekutého mýdla, jaru. Dosud tam nebyl, tak přidávám ;) V tomto případě jsem ladila, právě na popud vysílání. Už asi před dvěma roky jsem tekuté mýdlo zkoušela, ale nebylo to ono... všude na internetu totiž psali jen nastrouhat mýdlo a smíchat s horkou vodou. To je s prominutím tekutá břečka, které spotřebujete opravdu strašně velké množství, i když nechcete. Protože s tím nejde mýt!
Vyladila jsem to sodou a to jak tou jedlou, tak i tou na praní. Jedna víc odmašťuje, druhá zase více změkčuje vodu a umí mýdlový roztok zemulgovat, což je super a žádoucí.
Říkáte si možná co na tom, proč to dělat? Tekutá mýdla obsahují chemické saponáty, umělé vůně atd. Také jsem vyčetla, že jsou společně s jarem kyselé povahy, tedy pH, a to nám nesvědčí i ze zdravotního hlediska. Zajímavý odkaz o tom třeba zde. Je také spousta lidí, kteří vyhledávají kvalitní olivová i tekutá mýdla pro své problémy s pokožkou. Zkrátka ty tekutá mýdla a jary, která jsou šetrná k nám i k přírodě,  jsou o dost dražší a je jich i poněkud menší výběr. Alternativně používám jar FeelEco (mají v DM), který slouží i k omývání ovoce a zeleniny pěstované konvenčními postupy.


100g olivového mýdla
25g jedlé sody
25g sody na praní
1 lžíce olivového nebo slunečnicového oleje
1l vody
10 kapek esenciálního oleje citron, grep, bergamot, levandule....

Mýdlo nastrouháme najemno a vložíme do hrnce spolu se sodami, olejem a vodou. Přivedeme k varu, dobře promícháváme a odstavíme. Necháme zchladnout, přidáme esenciální olej a důkladně rozmixujeme, tedy pokud chceme dát mýdlo do nádobky s pumpičkou. Aby se to dobře natáhlo ;) jinak stačí rozkvedlat.

5 komentářů:

 1. Díky moc, že se dělíte o své recepty.

  OdpovědětSmazat
 2. Myslíte, že by se toto mýdlo/jar dal použít i jako vlasový šampon?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná by to šlo, s tím nemám zkušenost. V podstatě jediná složka, u které nevím je ta prací soda. Je to ale určitě dobrý nápad, asi to prozkoumám na internetu a případně zkusím😉 Mýdlo na tělo používám i na vlasy, ale pravdou taky je, ze každému to s pevným mydlem nejde.

   Smazat
 3. Paní Dano, nějak se tu nezobrazil váš dotaz ohledně trvanlivosti těchto domácích přípravků. Toto mýdlo i prací gel mám cca 2 měsíce než vše spotřebujeme. Nikdy se mi nezkazilo. Plíseň se vytváří z nečistot, stačí když tam spadne třeba nějaký drobek nebo je nádobka po něčem špatně vymytá.

  OdpovědětSmazat