Domácí lékárna

Tinktura z vlčího máku

14.6.20 ApiAstrum 0 Comments

Bukovec, červánky, kokrhelí, mačec, máček, ohníček, panenka, panáček, polní máček,  pleskanec, prchlík, růžička, slepý mák, vlčí květ..... toť výběr z lidových jmen pro vlčí mák :)


Tinktura je výluh, macerát, nejlépe čerstvých bylinek v čistém alkoholu. Je to vlastně silný koncentrát.
Vlčí mák teď hojně nakvetl a tak si vyberte nějakou čistou lokalitu a vezměte si s sebou skleničku. Jemné křehké okvětní lístky totiž velmi rychle vadnou. Macerovat pak můžete v oleji, pro kosmetické účely (můj starší příspěvek k tomuto naleznete zde) nebo je zalít alkoholem k výrobě léčivé tinktury. Pozor na včely! V době květu máků jsou jejich žihadla mnohem bolestvější!

Tinktura z vlčího máku se využívá při nespavosti dětí i dospělých, při neklidu a nervozitě, při zánětu průdušek, bronchitidě, nutkavém kašli, na dětský kašel, ale i při chřipce ;) Tuto tinkturu opravdu nikde nekoupíte, jen u tradičních bylinkářů a léčitelů! Okvětní plátky jsou bezpečné i pro děti, nebezpečné opium se nachází hlavně v makovičkách.

Bylinky vkládáme do skleničky (ideálně tmavé) nejlépe už na stanovišti, kde je sklízíme a zalijeme silným čistým alkoholem. Necháme louhovat (macerovat) alespoň 2 týdny a denně skleničku protřepáváme. Hotovou scezenou tinkturu uložíme opět v temnu nebo v tmavé skleničce. Tinktury obecně chráníme před světlem na rozdíl o bylinných olejů, které macerujeme někdy i na přímém slunci!

Tinktury obvykle všechny dávkujeme podle hmotnosti - 1 kapka / 1 kg hmotnosti / 1 den - rozděleno do tří dávek během dne. Při 60kg např. dávkujeme 20 kapek ráno, v poledne a večer. Kapeme do sklenice s vodou nebo horkého čaje pokud chceme, aby alkohol vyprchal.

0 komentářů: