Velká Roční ZERO WASTE výzva - týden po týdnu ke změnám

31.12.17 ApiAstrum 6 Comments


Nechceš na to být sám/a a při závádění změn bys uvítal/a především korektní informace?
Nebo se jenom nemůžeš odhodlat s tím konečně pořádně začít a skutečně to žít?

Zajímá tě minimalistický, ekologický nebo permakulturní životní styl a víš, že je toho dost co bys chtěl/la v tomto ohledu u sebe změnit nebo se naučit?  Chceš posunout dál svoje obzory?
Potřebuješ k tomu všemu ještě správně namotivovat? Protože už Ti nestačí si o tom jenom číst?

Pokud ano, jsi skvělý adept do této ZERO WASTE výzvy!

Láká Tě výzva 52 změn v postupných "malých-velkých" krocích během celého jednoho roku?
Týden po týdnu snižovat množství Tebou vytvořeného odpadu včetně toho, který už recykluješ?
S kvalitními informacemi, návody, recepty a motivačními úkoly?

Jedná se vlastně o roční velmi intenzivní kurz, kde je nakombinován ekologický životní styl, minimalismus v běžném životě a motivační cvičení k tomu. 
Provedu tě 52 změnami, některé se budou zdát snadné, přesto s nimy leckdo nedokáže pohnout a včlenit je do života. Nejčastěji právě nemáme tu správnou motivaci. Začít to opravdu dělat, dělat to vědomě, zvyknout si na to a pak to i žít!

Za jeden rok můžeš BÝT ZERO WASTE i Ty!

Moc ráda Ti v tom pomůžu. Mám v tom spoustu zkušeností a to hned z různých oblastí a chci Ti je předat, aby se šířily dál. Připravila jsem proto také tuto unikátní ZERO WASTE výzvu.

Kdo jsem já?

Jmenuji se Andrea Ruňaninová a bude mi ctí Tě provázet celou velkou roční výzvou. Jsem máma, venkovanka, vegetariánka, bylinkářka, permakulturistka, yogínka a věčný kreativec. I když si na tituly nepotrpím, tyto jsou hluboko v mém srdci. A všechny se promítají v obsahu blogu Apiastrum.cz, který píšu už 3 roky.
Základní zero waste principy praktikuju už více než 5 let, některé i 10-15 let zpátky. Tehdá jsem ještě neznala pojem zero waste a hnacím motorem mi byl ekologický životní styl, osobní zdraví, rozvoj a soucit. Přesto, neustále se učím. Ráda objevuju a přidávám další změny. Baví mě to a stále nacházím nebo vymýšlím, co ještě lze omezit nebo úplně zrušit. Má to neskutečně pozitivní vliv na mě samotnou i prostor a lidi kolem mě. Jsem toho plná a chci sdílet svoje bohaté zkušenosti. Vyslat je dál.



Co obsahují jednotlivé studijní materiály všech 52 týdenních výzev?

V průběhu celého roku se budeme zabývat 4 hlavními oblastmi, kde to zvládneš změnit i ty! Více v mém článku zde:

Být ZERO WASTE? V těchto 4 oblastech to zvládnete také!

http://www.apiastrum.cz/2017/12/byt-zero-waste-v-techto-4-oblastech-to.html


Struktura všech 52 výzev je stejná: 

1. Rozbor problematiky a důsledků, odkazy k věrohodným zdrojům.

2. Co můžeš dělat jinak, jak z toho ven. Návody a tipy odstupňované podle 5 motivačních kroků Bey Johnson, autorky knihy Domácnost bez odpadu:
    

3. Tipy, recepty, návody
Osobní, vyzkoušené, osvědčené, fungující...

4. Motivační úkol
Varianty na výběr, konkrétní a splnitelné. Nehledej výmluvy, ale způsoby jde přece o výzvu! Kontrolovat tě nebudu ;) Bude to čistě tvoje práce na sobě.


Pro bližší představu si můžeš stahnout zdarma tuto výzvu:  
https://app.smartemailing.cz//public/web-forms/subscribe/86702-lxlwfz1wbh8an1qxyzpze9k0izzz48cca2iorzp4mksl4shzte8xqnb9o59w21a1skfdcg35cbuck3fe5gtwmfh6kkoakzjh3tj4?displayNow=1

Cena:
 
2680,- Kč (110,- EUR)/ celý rok - všech 52 výzev
+ ebook: Roční ZeroWaste výzva (na konci všech výzev ;)

1340,- Kč (55,- EUR)/ půl roku - 26 výzev

670,- Kč (28,- EUR)/ čtvrt roku - 13 výzev


Přidat se můžeš kdykoliv v průběhu celého roku!
Jedná se o průřez  jmenovanými 4 oblastmi, ne o zvyšování obtížnosti ;) Tyto oblasti se ve výzvě pravidelně střídají a pro lepší orientaci jsou i barevně odlišené. Některé výzvy jsou fixované na měsíc nebo roční období, a z toho důvodu od č.1 začneš pouze první týden v lednu.
Ano je to investice, která ti ale dá i hodně nazpět. Nové zkušenosti, informace a obzory. Budeš mít radost z nově aplikovaných výzev a měnícího se prostoru kolem tebe. Celá roční výzva má dle mého názoru velký transformativní potenciál. Faktem je i to, že investice má být přiměřeně taková, aby tě namotivovala nevzdat to a naopak vytěžit z toho pro sebe maximum!
Jedna výzva vychází na 50,- /za týden. Ano jsou to peníze, které jinak ale pravděpodobně v průběhu týdne utratíš za 1 časopis, 20 rohlíků, parkovné ve městě, 1 kávu nebo čaj...... anebo je investuješ do něčeho co ti dává smysl. Do experimentu prozkoumávání sebe sama, nakolik jsi schopen(a) vybočit ze své komfortní zóny a "zasít zvyk - sklidit charakter". Do příležitosti naučit se změnu provádět a vyrovnat se s ní.
Nemůžu být indiviálně k dispozici každému přímo osobně, ale budu tě po celou dobu podporovat v uzavřené skupince na FB a IG.
Výzvu můžeš koupit i někomu jako dárek. Vystavím ti .pdf dárkový poukaz na jméno obdarovného. Nebo výzvu doporuč známému, kterého by to mohlo zajímat. Děkuji!


<script type="text/javascript" src="https://form.fapi.cz/script.php?id=aa55953c-ed6d-11e7-9eaa-067c2b6b6b0a"></script>

 Potřebuješ-li pomoc s přihlášením do výzvy,
ráda ti pomůžu, napiš mi na arunaninova@gmail.com


                  

6 komentářů:

Zero waste

Být ZERO WASTE? V těchto 4 oblastech to zvládnete také!

31.12.17 ApiAstrum 3 Comments

Třídíte poctivě odpad? Já už řadu let a teprve před dvěma lety mi došlo, že tohle, ne že by nemělo smysl, ale samo o sobě nikam moc nevede. I přes velký nárůst recyklace v posledních letech se světová spotřeba různých materiálů stále zvyšuje a nejedná se tak o udržitelný rozvoj! Každý ten svůj odpad dál vytváříme. Kupujeme ho i přesto, že s ním máme pak práci a otravujeme si jím životní prostředí. Představte si, jaké by to asi bylo vytvořit každý sám za sebe méně nebo dokonce žádný odpad. Být zero waste! Ono to totiž opravdu jde a nabízí se spousta možností jak začít!

Předcházejme vzniku odpadu místo hledání způsobů, jak ho odstraňovat! Samotná recyklace není řešením, snažme se redukovat!

Někomu se taková předstva možná bude zdát až utopická, ale tento koncept je velmi smysluplný a logický.  Podle mě má potenciál léčit dnešní společnost uvědoměním si, že jako jednotlivec můžu naopak změnit mnoho. Opravdu začít každý sám u sebe a ulehčit si život.

Zero waste koncept je minimalistický životní styl, kdy usilujeme doslova o vytváření nulového odpadu.  

V našem běžném životě to ale znamená snažit se takovémuto stavu co nejvíce přibližovat.

Průměrný občan ČR vyprodukuje za den asi 4 litry směsného odpadu (cca 200-300kg/rok). Někdo jiný ale zvládne toto nastřádat třeba až po týdnu. Proč se tedy nepokusit  z těch svých kil nebo litrů vytvářeného odpadu také něco neubrat? Samozřejmě postupně, bez stresu a hlavně tak, aby vás to taky bavilo. Ostatně jako by to mělo být se vším v životě ;) Připouštím, že některé změny nejsou „bezbolestné“ a vyžadují čas. Naučí vás to ale trochu jinému způsobu přemýšlení o této problematice a uvědomělejšímu konání ve svém životě.

Pojďme se teď zaměřit na ony čtyři oblasti a konkrétní příklady, ve kterých může každý z vás poměrně dobře uspět tím, že něco změní nebo alespoň vyzkouší. Jde v podstatě o jakýsi životní minimalismus.
 
      1. Potraviny:


o   Nakupování v bezobalovém obchodě (kamenné nebo internetové).

BENEFIT: základní suroviny zde koupíte mnohdy i o 50% levněji.

PŘIPRAVTE SI: vlastní dobře uzavíratelné nádoby, na potraviny nejlépe skleněné, a plátěné pytlíky na zip.

o   Nakupování ovoce a zeleniny.

PŘIPRAVTE SI: do obchodního řetězce látkové pytlíky nebo síťovky, na farmářský trh postačí pouze proutěný košík a pár plátěných pytlíků.

o   Používejte vhodné lahve na vodu, termohrnky na kávu, svačinové krabičky, voskované mutifunkční plátěné ubrousky (místo potravinové folie) nebo třeba taky kovovou slámku. S tou budete obrovsky IN ;)

o   Zkuste si vyrobit domácí jogurt či upéct kváskový chléb.

o   Filtrujte si doma pitnou vodu a tu balenou už vůbec nekupujte.

o   Jídlem zbytečně neplýtvejte! Učte to respektovat i své děti.

o   Zbytky kompostujte.


      2. Domácnost:


o   Naučte se používat v domácnosti jedlou sodu. Prášek do myčky, gel na praní nebo čistící přípravek ze sody jsou efektivní, ekologické a velmi levné alternativy.

o   K čištění povrchů houbičku a hadr nekupujte a využijte staré látky, utěrky apod. Dají se případně i znovu vyprat.

o   Místo čistící chemie používejte obyčejný ocet či citrón. Ostatně dělalo se to tak i dříve za časů našich prababiček.

o   Domácí lékárna, tedy alespoň částečná. Tady je nutné mít alespoň základní znalosti o bylinkách, výrobě domácí kosmetiky a esenciálních olejích.

o   Rozbité věci pokud možno opravujte a nevyhazujte. Případně zrecyklujte co se dá, na internetu najdete spoustu tipů. Od přešívání oblečení až po tvoření s dětmi.

o   Úspory energie, to už je ale celkem široce zažitý model.

      3. Osobní hygiena a kosmetika:


o   Domácí zubní pasta nebo kokosový olej a kompostovatelný dřevěný kartáček.

o   Na tělo mořská houba na mytí a přírodní mýdlo.

o   Na vlasy mouka, soda, přírodní mýdlo.

o   Na čištění pleťi konjaková houbička (mořská houba) nebo látkové či háčkované odličovací tamponky.

o   Látkové kapesníky.

o   Pro ženy látkové vložky a menstruační kalíšek.

o   Nedávno jsem viděla na internetu celkem vtipné párátko s provázkem na čištění uší.

o   Výroba domácí a přírodní kosmetiky. Je skvělá v tom, že si namícháte  vše na míru aktuálním potřebám vaší pleti z přírodních olejů a másel, esenciálních olejů a vosků. Opět je tady potřeba mít základní znalosti, ale není to nic složitého. Dekorativní kosmetika už také není problém.

o   Péče o kojence. Dnes je celkem boom ve znovuobjevení látkových plen a plenkových kalhotek. Je to dobrá cesta, ke které je fajn ještě přidat používání hydrofilního oleje a žínky místo jednorázových vlhčených ubrousků.

Nekupujme  tedy víc než potřebujeme a už vůbec ne to co nepotřebujeme. Nenechávejme se zbytečně zlákat reklamou a akcemi! Domácí alternativy jsou mnohem zdravější a ekologické!
    
      4. Snaha o soběstačnost:


Kdo má zahradu tak se může snažit o alespoň částečnou potravinovou soběstačnost:
 
o   Pěstování zeleniny a ovoce na svém pozemku. Vlastní zásoby ve sklepě, kvašená zelenina, marmelády, sirupy, sušené bylinky, ořechy...

o   Jezte a používejte víc divokých rostlin, nebojte se toho. Je to spousta vitamínů úplně zadarmo.

o   Sbírejte si semínka, nebudete muset pak kupovat pět semínek ve dvou obalech ;)

o   Uchovávejte muškáty a jiné okrasné i užitkové rostliny, u kterých to lze, i do další sezony. Zazimujte a rozmnožujte je.

o   Kompostování a mulčování je přirozeně nejlepší způsob využití organického odpadu ze zahrady i z domácnosti.

Kdo nemá zahradu přesto může:

o   Nasbírat si divoké byliny a plané ovoce jako třeba šípky, do zásoby na zimní čaje. Třeba na procházkách a výletech. Stačí chtít! Houbaření sem taky patří ;) A taková výroba domácích dekorací z přírodních materiálů jakbysmet.

o   Pořídit si mini kompostér do kuchyně či na balkón.

o   Zřídit si jedlý balkón, dělat street/guerrilla gardening, včelařit na střeše, pěstovat si něco v městské komunitní zahradě...


Zero waste jde ruku v ruce s ekologií, udržitelností a soběstačností.

Určitě jste si všimli, že spousta jmenovaných tipů na to, co a jak změnit je tzv. DIY (udělěj si sám) a homemade. Kdo z vás se zajímá o čistotu toho co jí, co si na sebe maže a vůbec celkově čím se obklopuje, už někdy něco takového stoprocentně dělal nebo zkoušel. A když s tím máte tu práci a dáte tomu ten čas, uvědomíte si lépe, co to všechno obnáší. Je to naprosto přirozený proces poznávání prostšího způsobu života.
Skromnost je velká lidská ctnost. O to víc když v dnešním světě ustojíte všechnu tu reklamní smršť , mediální masáž a samozřejmě také předsudky a doměnky. Ani ne tak od lidí ve vašem okolí, to není vaše realita, ale hlavně ty ve vaší mysli!
Já sama jsem začala u sebe tím, že jsem se podívala jakého odpadu máme doma nejvíc. Byly to samozřejmě plasty. Opatřila jsem si tehdy nějaké ty pytlíky a začala jsem bezobalovým nakupováním. Až po nějaké době jsem si uvědomila, že je spousta věcí, které už dlouhou dobu dělám a patří vlastně  také k zerowaste. Zmíněný výčet tipů, jsou moje opravdové zkušenosti a můžu je velmi doporučit. V začleňování dalších samozřejmě neustále pokračuju a nechávám se dál inspirovat.
Velmi důležité je také znát podstatu toho, proč to dělám. Být o tom z hloubi duše přesvědčen. Jinak vás to po čase stejně pustí a bude to pro vás jen módní vlna. Pomáhá občas se zajímat o ekologii a něco si o tom najít a přečíst. Totiž co oko nevidí nebo nečte, to srdce nebolí.
Pojďme se společně posunout zase o kus dál, ve svém vztahu k naší planetě a přírodě. To, co sami dáváme se nám nějakým způsobem vždy vrací. Platí to všeobecně a ve všem. Jsme tvůrci své reality, tak tedy tvořme a inspirujme spolu další citlivé a vnímavé lidi :)

Na závěr si dovolím citovat 5 motivačních kroků z knihy Domácnost bez odpadu od Bey Johnson, kterou zájemcům o toto téma velmi doporučuji: (5R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot)

1.       Zbavte se všeho co nepotřebujete (kontejnery na oblečení, Aukro,dárek nebo výměna)
2.       Zredukujte to dál pouze na to co skutečně potřebujete (uděláte si život jednoduším ;)
3.       Zužitkovávejte (vše u čeho vás napadne další způsob využití, jinak platí bod 4. a 5.)
4.       Recyklujte (to už je dnes samozřejmost)
5.       Kompostujte (můžete i ve městě třeba v paneláku, existují minikompostéry)

Čím víc věcí hromadíme, tím méně máme času na to důležité a podstatné v našem životě!

Začněte žít ještě vědoměji a začleňte si také do života zerowaste koncept. Ano je to nepochybně velká výzva se spoustou překážek, ale velmi přínosná. Pro vás samotné i pro prostředí, kde všichni žijeme. Držím vám palce!
Napište mi do komentáře jaké jsou vaše zkušenosti nebo co používáte a děláte pro to, abyste byli zerowaste. Ráda se inspiruju ;)


Pokud potřebuješ víc informací, inspirace, návodů a postupů jak co vyrobit a k tomu dávku motivace, mohla by tě bavit moje:
http://www.apiastrum.cz/2017/12/velka-rocni-zero-waste-vyzva-tyden-po.html 


3 komentářů:

DIY projekty pro děti

Háčkované míčky plněné pohankou (hacky-sack/footbag)

29.12.17 ApiAstrum 1 Comments

Vyráběla jsem, klukům i kocourovi. Ten teď spíš teda stahuje ozdoby ze stromečku...kluky to ale baví. A to jsem nečekala! Říkala jsem si, že možná udělám i velký míč.
Hacky-sack nebo footbag je malý měkký pytlík naplněný drobnými kuličkami prakticky čehokoliv. Tak akorát velký na nohu, přesněji na nárt. Hrají dva a více hráčů, kteří stojí v kruhu a snaží se kopaný míček udržet co nejdéle ve vzduchu. Kdo už míček na noze dobře ovládá, přidává i různé triky. Dá se s nimi i žonglovat atd.
Zatím jsme od toho hodně daleko. My jakože i já, ale pilujeme. Taková moje vzpomínka na střední. Ne že bych já přímo kopala, ale před gymplem v parku to hodně frčelo ;) A ano, už historická léta s jedničkou na začátku roku....


Postup:

Kulatý tvar míčků vznikne díky rovnoměrnému přidávání a ubírání. Když se dbá na přesný počet, nevznikne vejčitý tvar. Mělo by se háčkovat hodně pevně. Míček se totiž časem trochu vytahá a mohla by vylézat výplň.

- uháčkuj 2 řetízková oka
- 1. řada: uháčkuj 10 krátkých sloupků do 1. řetízkového oka
- 2. řada: uháčkuj 15 krátkých sloupků (každé 2. oko zdoj)
- 3. řada: uháčkuj 20 krátkých sloupků (každé 3. oko zdoj)
- 4. řada: uháčkuj 25 krátkých sloupků (každé 4. oko zdoj)
- 5. řada: uháčkuj 30 krátkých sloupků (každé 5. oko zdoj)
- 6. řada: uháčkuj 35 krátkých sloupků (každé 6. oko zdoj)
- 7. řada: uháčkuj 40 krátkých sloupků (každé 7. oko zdoj)
- 8. řada: uháčkuj 40 krátkých sloupků
- 9. řada: uháčkuj 45 krátkých sloupků (každé 8. oko zdoj)
- 10. řada: uháčkuj 45 krátkých sloupků
- 11. řada: uháčkuj 45 krátkých sloupků
- 12. řada: uháčkuj 45 krátkých sloupků
Zatáhni (zapošij) volný konec dovnitř a odteď při ubírání začni plnit výplní.
- 13. řada: uháčkuj 40 krátkých sloupků (každé 8. oko uber)
- 14. řada: uháčkuj 40 krátkých sloupků
- 15. řada: uháčkuj 35 krátkých sloupků (každé 7. oko uber)
........
- 20. řada: uháčkuj 10 krátkých sloupků (každé 3. oko uber)
Ustřihni a protáhni přízi dovnitř. Navíckrát zapošij.

1 komentářů:

Cizrna,

Pikantní/ostrá pečená cizrna

28.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Výtečná zobačka třeba na Silvestr. Dá se udělat i z naklíčené cizrny ;)


cizrna (předem namočíme a po 12h uvaříme v papiňáku v nové vodě)
mletá paprika/uzená paprika/chilli...podle chuti
bylinková sůl
slunečnicový nebo olivový olej

Cizrnu dáme do misky, zasypeme paprikou, postříkáme olejem a osolíme. Všechno společně dobře promícháme, aby byla každá cizrna obalená. Nasypeme na plech a pečeme při 200°C 30 minut.

0 komentářů:

Když honí mlsná

Ořechová granola s kakaem

27.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Granolu jsem letos dávala jako jedlý dárek. Tak snad bude chutnat! Moje várka doma už opět slušně ubývá. Prodává se, to jo, ale sami si jí uděláte lepší a víte co tam je. Přesně podle své chuti a z toho co chcete, co vám chutná nebo potřebujete k výživě. Namíru.
Takže co třeba vločky s ořechy 1:1, kakao a med? Sušené ovoce jsem žádné nepřidávala, protože když už s ovocem, tak jedině s něčím čerstvým, šťavnatým a kyselejším až do misky. Tak to máme rádi my. Vy si upravte tuhle křupavou dobrotu podle sebe. Ať je jakákoliv, vždycky to v kuchyni tak pěkně zavoní, že neodoláte a budete uzobávat ještě horké ;) Doporučuju všemi končetinami!


1 díl vloček (ovesné, ječné, špaldové, pohankové, jáhlové....klidně mix)
1 díl ořechů a semínek (vlašské, lískové, kešu, mandle, pekanové, slunečnicová semínka...)
Na asi 600g směsi vloček a ořechů:
2 vrchovaté lžíce kokosového oleje nebo ghí/másla
2 lžíce kakaa
trošku skořice nebo perníkového koření
2-3 lžíce medu nebo nějakého sirupu

Ve velké míse promícháme vločky a ořechy, potom přidáme ostatní a důkladně promícháme. Nejlépe to půjde rukama, aby se vše dobře obalilo tukem, kakaem a sladidlem. Dejte si opravdu záležet. Opečeme v troubě vyhřáté na 160°C cca 30 minut. V polovině pečení směs promícháme, aby byla rovnoměrně propečená.
Granola je skvělá s bílým jogurtem, sojovým krémem i s kešugurtem. Já zobu i samotnou, ještě za tepla je nej ;)

0 komentářů:

Teplé nápoje

Vánoční muzika

20.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Tradiční teplý vánoční nápoj nebo dezert, podávaný s vánočkou. Recept mám od kamarádky z Moravy. Tam se to prý hodně dělá. Přirozeně sladká zdravá dobrota, kterou zvládnou na Štědrý den připravit i starší děti ;)
Úplně si představuju naše předky v chalupách. Jak jim to doma o Vánocích asi vonělo, když si vařili na kamnech takové lahody!


Originál:
1 hrst sušených jablek (křížal)
1 hrst sušených hrušek
1 hrst sušených švestek
1 tyčinka skořice
3 hřebíčky
voda
citrón

Můžete ještě přidat nebo zaměnit:
hrozinky
brusinky
třtinový cukr/med

Ovoce vložíme do asi 3l hrnce a přes noc předem namočíme. Druhý den svaříme s kořením. Podle množství vody si uděláme buďto dezert jako úplný rozvar sušeného ovoce a podáváme v misce s vlašskými ořechy. Nebo zalijeme asi 1,5 až 2l vody a uvaříme si horký zdravý ovocný nápoj. Naběračkou nabíráme do hrnku i s ovocem. Do směsi na závěr vymačkáme citrónovou šťávu.

0 komentářů:

Cukroví a sušenky,

Fazolové brownies s karobem a vlašskými ořechy

18.12.17 ApiAstrum 2 Comments

Říkáte si asi cože? Fazolové? Ano je to tak, jenom z fazolí. K tomu žádná mouka ani cukr. Bez lepku a veganské....No jasně, ale co ta chuť? Garantuju, že když to nepovíte, nikdo nic nepozná ;) Absoluně! Nakrájené na malinké čtverečky můžete naservírovat i jako cukroví.
Luštěniny se do sladkých dezertů přidávájí v Asii naprosto běžně. Nám to přijde zvláštní, protože u nás to naopak není běžné. Já to ale považuju za další vychytaný způsob jak jíst luštěniny. Nasladko! Mrkněte třeba na moje další recepty: Yókan nebo Cizrnová bábovka


Na velký plech:
3 hrnky uvařených fazolek adzuki (klidně i jiných tmavých fazolí)
1 hrnek měkkých datlí bez pecky (asi 20 kusů)
1 sáček prášku do pečiva s vinným kamenem
6 lžic oleje (slunečnicový / kokosák)
150g karobového prášku (samozřejmě alternativně kakaového prášku ;)
asi 1/3 lžičky soli
1/2 - 1 hrnek rýžového mléka (podle konzistence těsta, může se to individálně lišit)
4 vegan vejce (4 lžíce lněného semínka rozmixujeme na moučku a smísíme s 8 lžícemi vody, necháme chvilku bobtnat)
vlašské ořechy (nebo jiné, množství co snesete)

Postup je velmi jednoduchý. Pokud máte vše připravené, tak vyjma ořechů vložíme do mixéru. Rozmixujeme na hladké těsto, musela jsem to ještě dobře domíchat v míse. Těsto je hodně lepivé a hůř se i roztírá do plochy. Přesto pokud si najdete v kuchyni nějakou vhodnou stěrku, jde to. Posypeme nahrubo nasekanými ořechy a zatlačíme je do těsta. Dáme do trouby vyhřáté na 175°C a pečeme 30 minut.

2 komentářů:

Omáčky,

Rajčatovo-dýňová omáčka se skořicí

17.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Čistá improvizace. Dobrota, která se hodí skvěle k těstovinám i rýži. Doplňte luštěninu v jakékoliv podobě máte rádi, čerstvou a ideálně i kvašenou zeleninu a máte skvělé nutričně plnohodnotné jídlo!


1 velká cibule
2 lžíce oleje nebo ghí
1 dýně Hokkaidó
asi 400 rajčatového pyré (domácí/kupované)
1l vody
1/3 lžičky skořice
sůl, pepř
1 lžička utřeného tymiánu
1 lžička mletého koriandru
2 lžičky domácí vegety (není nutné)
ječná mouka na zahuštění (podle požadované konzistence, třeba nebude potřeba)
1/2 brokolice
1 červená paprika

Nakrájenou cibuli osmahneme v hrnci. Přidáme nakrájenou a oloupanou dýni s kořením. Chvíli restujeme a promícháváme. Vložíme rajčata a pak zalijeme horkou vodou. Vaříme do změknutí a rozmixujeme tyčovým mixérem. Potom přidáme na malé kousky nakrájenou brokolici a červenou papriku a ještě asi 5 minut provaříme. Podávala jsem s rýží, uzeným tempehem a salátem.

0 komentářů:

Domácí lékárna,

Vykuřování myrhou a kadidlem

14.12.17 ApiAstrum 2 Comments

Dary přinesené Ježíškovi: zlato, myrha a kadidlo.
V té době byly tyto pryskyřice opravdu tak cenné, jako drahý kov!

Tak tedy o původu, léčení a mystice s praktickým návodem k domácímu vykuřování pryskyřicemi...


Oba subtropické keře rostou jen na málo místech světa (Arábie, Indie, Somálsko a Etiopie). K vykuřování se používá klejopryskyřice, která vytéká z pod kůry keře. Samovolně nebo naříznutím. Na vzduchu pak ztuhne v žlutou až hnědou transparentní vonnou hmotu.
Pálily se ve starověkém Řecku, Římě, ve starém Egyptě a jsou vysoce ceněny v ayurvédské medicíně. Jsou tedy známé už tisíce let!

Myrhovník pravý / balsamovník myrhový (Commiphora myrrha)
- vůně je příjemná, silně nahořklá, dřevitá, kořeněná, pryskyřičná
- ženský princip, jin, matka, země, noc, měsíc, voda, stín, chlad, klid
- pro své silné léčivé a ochranné účinky se používala a používá jako součást rituálů, pohřbů, zimních obřadů atd. k vymítání, žehnání, svěcení a očistám
- léčivé účinky: silné antibakteriální (pálením myrhy se do vzduchu dostávají antiseptické částice), proti bolesti, dezinfekční, dezodorizační, omamné, stahující, relaxační, uklidňující , spirituální, pro klidný spánek, uklidňuje, uzemňuje a napomáhá tak nebo dokonce prohlubuje meditaci

Myrha čistí tělo a duši člověka,
uvolňuje a otevírá jeho pocity,
aby byly připraveny k přijetí vyslanců světa.

Kadidlovník (Boswelia carteri)
- vůně dřevitá příjemná, ne tak hořká jako myrha, ale jemnější
- mužský princip, jang
, otec, vesmír, den, slunce, světlo, teplo, pohyb
-  má uklidňující čistící léčebné účinky, očišťuje auru a má tedy duchovní nebo chcete-li duševní čistící účinek a také se používal  a používá jako součást různých obřadů
- léčivé účinky: nejlepší a nejsilnější antibakteriální a dezodorizační substance, antistresová, uvolňuje svalové napětí, navozuje pohodu a klid, zlepšuje náladu, léčí rány, vředy, nádory, záněty, pomáhá při artritidě, dně a revmatismu, posiluje imunitu, uvolňuje dýchací cesty, zklidňuje dech při astmatu, posiluje psychiku, podporuje meditaci, rozšiřuje vědomí, propojuje fyzickou a spirituální rovinu.
 
Kadidlo = Olibanum  (směs kadidlovníku a myrhy, mužského a ženského principu)


A teď k tomu praktickému. Nikomu nic nevnucuju, ale těch důvodů proč to alespoň vyzkoušet je dost. Někomu pálení pryskyřic vyloženě vadí, chápu. Já jsem zvyklá používat silné Nag Champa vonné tyčinky. Je to sílou a intenzitou dost podobné, jen víc dýmu a vůně rozhodně není tak ostrá jak se všude píše. Mě absolutně nevadí, stejně to pak všechno vyvětráte ;) Oproti tomu vůně tyčinek ulpí v textilu, i po vyvětrání, ale mám je ráda při yoze ;)

Budete potřebovat:
- keramickou misku (něco žáruvzdorného)
- jemný písek (říční, mořský) nebo sůl (mořská, himalájská)
- rychlozápalné uhlíky (mají v tabáku, ty na shishu)
- kleštičky, dlouhá pinzeta
- pryskyřici

Poznáš, která pryskyřice je která?

Zapaluju venku. Uhlík uchopíme do kleští a zespodu zapálíme zapalovačem. Když chytne, chvíli jiskří a hodně při tom smrdí sírou. Až to přestane, vložíme do připravené misky se solí nebo pískem a odneseme domů. Na rozžhavený uhlík pokládáme zrnka pryskyřice. Množství nechám na vás, ale určitě začněte s malým množstvím. Po nějaké době je potřeba přidat nová zrnka. Kadidelnici nenechávejte bez dozoru a položte jí na bezpečné místo! Nechte dožhnout nebo uhaste vodou. Pro větší bezpečnost doporučuju pořídit si nějakou pěknou originál kadidelnici. Jsou to pěkné kousky ;)
Můžete vykouřit celý dům (byt),  já to rozhodně doporučuju udělat komplet. Zvlášť, když jste nemocní! Často na konci domácího úklidu zapálím pryskyřici a asi 30 minut nechám dým pracovat. Za tu dobu taky většinou přestane žhnout uhlík. Potom intenzivně vyvětrám a je to! Očista je ihned zřetelně pocítitelná.

Dým je obecně mezi starými kulturami chápan jako očišťující prostředek. Pojímá negativní vibrace a rozptýlí je do prostoru. Šamani ho používají k rozmlouvání s duchy, ti se v kouři manifestují...

Co vidíš? Je to vážně mystické!

2 komentářů:

Cukroví a sušenky

Ořechové cukroví

12.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Další klasické cukroví...dnes jsem je slepila. Ne máslovým krémem, ale arašídovým máslem. Ořechová a semínková másla dnes už na trhu dobře seženete. I v DM drogerii mají celkem výběr od mandlového, tahini apod. až po zmíněné arašídové. Nebo si ořechové máslo vyrobte sami doma. Ve výkonném mixéru mixujete ořechy tak dlouho, dokud nevznikne jemné máslo. V některých případech je zapotřebí přidat trochu oleje, aby to šlo. U vlašáků například vůbec nic, jsou hodně olejnaté.....
Vánoce se pomalu blíží a my jsme dnes dostali poštou první přání s roztomilou chaloupkou na obrázku. Z takových obyčejností mám většinou největší radost, v nich je to opravdové kouzlo, atmosféra a duch Vánoc :) Tak to znám totiž z dětství. Posíláte taky přání poštou? Já se přiznávám, že ne. Ale jako malá holka jsem pravidelně předvyplňovala adresy a později i psala přání na takových 5 pohlednic. Zejména ty ladovské byly a stále jsou pro mě ty nejkouzelnější.


250g celozrnné pšeničné mouky
50g agávového sirupu
140g másla / ghí
160g vlašských ořechů (jemně namletých)
2 žloutky (nebo 1 celé vejce ;)

ořechové nebo semínkové máslo na slepení
rýžová mouka na poprášení

Ze surovin vypracujeme hladké těsto. Je hodně mastné a hůř se s ním pracuje, ale nepotřebujeme ho vyválet takže to není problém. Jinak se těsta dávají zatáhnout do lednice, aby se těsto nelepilo a při válení dotenka netrhalo... Těsto namačkáme do formiček a při 175°C upečeme. Trvá to kolem 15 minut, jen nechat lehce zezlátnout. Pár minut přetáhnete a je to hnědé ;) Slepujeme troškou ořechového másla a uložíme v chladu.

0 komentářů:

Smoothie

Dýňové smoothie

9.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Dneska ráno trochu netradiční oranžové a velmi chutné smoothie. Sice s exotickým ovocem, ale díky tomu bez přislazování. Dýňové koření má zahřívací efekt, takže pokud nepoužijete ovoce přímo z lednice, můžete jít potom s klidem hned ven a nebude vám zima ;) Nebojte se dýně za syrova a zkuste také ;) Je to výživná a sytá dobrota! Použila jsem dýni určenou speciálně do sladkých pokrmů, ale vezměte klidně stejně dobré Hokkaidó.
Po novém roce budu nabízet přebytky z mého semínkaření a budou semena i této dýně, kdybyste měli zájem...



Na cca 1,75l smoothie: (5-6 porcí)

500g dýňové dužiny
3 přezrálé banány
2 kaki
asi 500ml rýžového mléka
1/2-1 lžička dýňového koření

Všechno společně rozmixujeme ve výkonném mixéru dohladka. Vypijeme čerstvé.

0 komentářů:

Cukroví a sušenky

Ořechové rohlíčky

8.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Letos mám nějakou chuť dělat trochu víc to klasické cukroví. V mém podání ale vždy s celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou moukou, bez bílého cukru a s kvalitním tukem (máslo/ghí/kokosový olej..). Takové  mám zásady. Když jsem viděla v obchodě Heru za 12,90 naskočila mi husí kůže! Co to je asi za tuk, když dostanete čtvrt kila za cenu pěti rohlíků..... No nic to jenom tak na zamyšlení, já mám Heru, Ramu a pod. za plasty (nadsázka, anebo ne?)


400g celozrnné pšeničné mouky
100g agávového sirupu
200g změklého másla
100g namletých ořechů
2 žloutky (nebo klidně 1 celé vejce, nic se nestane ;)
vanilkový extrakt
rýžová mouky na posypání

Ze surovin vypracujeme hladké vláčné těsto. Pokud se příliš lepí a trhá, dáme na chvilku zatáhnout do lednice. Vyválíme rohlíčky nebo naplníme formičky jako já. Mě totiž nejdou ručně  vytvarovat tak, aby byly pěkné a nerozpadly se :) a pečeme podle velikosti 10-20 minut při 175°C. Vyklápějí se úplně samy, ještě horké a vůbec se nelámou! Zasypávám rýžovou moukou.

0 komentářů:

Zelenina

Zeleninový "Eintopf" se seitanem

8.12.17 ApiAstrum 0 Comments

Nevím proč jsem si nějak špatně zafixovala, že seitan je z luštěniny. Není, je totiž z pšenice, resp. z pšeničné bílkoviny, lepku. Vím, hodně diskutovaná živina, já se jí však nevyhýbám, protože jsem přesvědčená, že lepek jako kvalitní rostlinnou bílkovinu potřebujeme. Pokud tedy nejsme přímo alergičtí. V podání seitanu jde o lehce stravitelnou a velmi výživnou záležitost. My jsme si ho doma velmi oblíbili do různých omáček a gulášů. Nejlepší chuťově je seitan speciál ;) Vyzkoušejte! Dá se vyrobit dokonce i doma, ale o tom zase jindy...


Do Eintopfu jsem zužitkovala různou zeleninu ze zahrady, ale použijte klidně i jinou ;)

3 cibule
sůl, pepř
olej / máslo / ghí
3 papriky (různých barev)
500g kapustiček
6 mrkví
1 středně velká žlutá cuketa
300g uvařených bílých fazolí (nebo kvalitní z plechovky;)
tymián / majoránka.....podle chuti nebo domácí vegetu
2l horké vody nebo zeleninového vývaru
ječná moka nebo hraška na zahuštění

Ve velkém hrnci orestujeme nakrájenou cibuli, osolíme, opepříme a přidáme nakrájenou zeleninu. Promícháváme a chvilku restujeme. Zasypeme kořením a zalijeme vodou nebo vývarem. Uvaříme doměkka, zahustíme a přidáme fazole. Jídlo podáváme samotné nebo s kváskovým chlebem, posypané čerstvou petrželkou nebo celerovými lístky.

0 komentářů: